Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Bere iyileşmesini hızlandırmanın doğal yolları

18.02.2021
235
Bere iyileşmesini hızlandırmanın doğal yolları

Minik yaraların çoğu zararsızdır ve birkaç gün daha sonra kaybolur. Ancak bazen mikrop kapabilir, enfekte olabilirler. Bu yüzden yerinde yara bakımı ile iyileşmeyi hızlandırmak önemlidir. Travma veya cilt hasarları, açık ya da kapalı olabilen yaraların esas nedenleridir. Yaralar yeniyse akut yaralar olarak kabul edilir. Yaralar üç ila dört haftadan uzun sürerse kronik olarak kabul edilir. Yüzde ve vücutta yaraların nasıl çabucak iyileştirilebileceğini merak ediyorsanız dürüst yerdesiniz. Bir bere nasıl daha çabuk iyileşir? İşte bütün doğal teknikler…

Yara iyileşmesini hızlandıracak besinler

Derin yaraların daha çabuk iyileşmesini istiyorsanız, beslenmenize uyarı etmelisiniz.

Aşağıdakiler de dahil elde etmek üzere iyileşmeye yardımcı olabilecek çoğu gıda vardır:

Koyu yeşil yapraklılar: Lahana, ıspanak, brokoli ve diğer yeşillikler, kanın pıhtılaşması için zorunlu olan K vitamini bakımından zengindir.

Protein: Karoser, proteinini kaybetmiş dokuları her yerde yapı edemez. Her öğünde protein almaya çalışın.

Balıklar: Balıklar, ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi gıdalarda yer alan esansiyel yağ asitlerini içerir ve bu yaraların hızla iyileşmesine yardım etmek için kritik öneme sahiptir.

Bal

Bal, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için bir çözümdür. Bal, yarayı temizlemeye, iltihap ve kokular dahil enfeksiyon belirtilerini azaltmaya, ağrıyı azaltmaya ve hatta iyileşme sürecini hızlandırmaya tezgâhtar olabilir. Incelemeler balın etkin bir antiseptik yara sargısı olarak etki ettiğini göstermektedir. Bal gerçekte hidrojen peroksit yapmak için vücudun sıvılarıyla reaksiyona girerek bakteriler için uygunsuz bir etraf oluşturur. Bal deal hidrojen peroksit seviyelerini teşvik edebilir.

Bir Takım yaraların bal uygulamasıyla iyileştiği bilinmektedir. Balın ameliyat sonrası meydana gelen yaralar, kronik ayak yaraları, apseler, yanıklar, sıyrıklar ve kesikler dahil elde etmek üzere fazla dağıtılmış yaralara asistan olduğu gösterilmiştir. Bal, kokuları ve irinleri azaltır, yarayı temizler, enfeksiyonu azaltır, ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır.

Çinko

Çinko bağışıklık fonksiyonunu arttırır ve deri iyileşmesine tezgâhtar olur. Çinko eksikliği yara iyileşme sürecini etkileyebilir. Nutrients dergisinde yayınlanan 2018 tarihli bir bilimsel makalede “çinko, bere iyileşme sürecinin her aşamasını düzenlemede önemli bir rol oynar; membran onarımı, oksidatif stres, pıhtılaşma, iltihaplanma ve immün savunma, dokunun yeniden epitelizasyonu, anjiyogenez, fibroz / skar oluşumuna değin uzanan bir öneme sahiptir.” deniliyor. Çinko yaraların iyileşme süresini önemli bir derecede kısaltıyor.

Kırmızı et, kabak çekirdeği ve kaju gibi beslenme planınıza dahil edebileceğiniz çoğu varlıklı çinko içerikli yiyecek var. Hem çinko takviyesi de alabilirsiniz.

Kollajen

Bir yaranın nasıl daha süratli iyileşeceğini merak ediyorsanız, vücutta en bol bulunan protein olan kollajeni göz önünde bulundurmalısınız. Cildi güçlendirmesiyle bilinen kollajen, yeni doku büyümesini özendirme eder ve yara iyileşmesini hızlandırır. Kollajen beslenmenize dahil etmek için kemik suyunu tariflerinize ekleyebilirsiniz.

C vitamini

Bere bakımı gerçekten hızlandırabilen diğer bir kayda değer besin maddesi C vitaminidir. Bir önce açık fikirli olduğunuz gibi cilt dokularının ve kan damarlarının hasar görmemesi için kritik öneme sahip olan kollajen üretimine tezgâhtar olur. C vitamini gerçekten yara iyileşme sürecinin tüm aşamalarında kayda değer bir rol oynar.

Turunçgiller, çilek, domates ve dolmalık biber gibi C vitamini açısından varlıklı besinler yoluyla günlük beslenmenizde bu enerjik antioksidanı almak kuvvet sayılmaz. Keza yüksek kalitede bir C vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

Uzakta durmanız gereken besinler

Aşağıdakiler de dahil almak üzere, iyileşmeyi yavaşlatabilecek bir takım besinler var:

Basit şekerler: İltihaplanmayı teşvik eder ve iyileşmeyi yavaşlatabilir.

Içki: İyileşmeye aleyhinde verim kazandıran enflamasyonu artırabilir.

Trans yağlar: Hidrojenlenmiş yağlar iltihaplanmaya neden olur ve vücudunuzun iyileşme yeteneğini azaltır.

İşlenmiş gıdalar: Bu gıdalar trans yağlar, kimyasallar, boyalar ve yara iyileşmesini yavaşlatabilecek öteki katkı maddelerini içerebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.