Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Beyaz Saçlara Nebatsal Boya

22.04.2021
178
Beyaz Saçlara Nebatsal Boya

Saç bakımı ve saç boyama merakı doğru yapılmazsa üzücü neticeler doğurabilir. Danimarka’da yapılan bir araştırma, kuaförlerde kanserin iki kat daha sık görüldüğünü ortaya koymuş. Bu vaziyette en doğrusu nebatsal saç boyası kullanmak. Tabi saç bakım ürünlerininde nebatsal olmasına itina göstermek şart…
Kırlaşan saçlara nebatsal boya Genellikle yaşlılığın en büyük bulgusu olarak görülen beyaz saçlar herkese rahatsızlık verir. Çözüm kolaydır; saçları boyamak. Bu vaziyette kimyevi saç boyaları değil, nebatsal olanlar seçim edilmeli.
Avrupa’da 18 yaş üzeri her üç bayandan ve 40 yaş üzeri on erkekten biri saçını boyamaktadır. Bu kadar yaygın olan bir uygulama mevzusunu tenkit etmenin eforluğunun şuurundayım. Fakat bir tıp üyeyi olarak operasyonun sıhhate tesirleri mevzusunda cemiyeti aydınlatmanın verimli ve zorunlu olduğunu düşünüyorum. Saç boyamada oksidasyonla boya maddesi saça uygulanır. Boyanın saçtan çıkarılması imkânsızdır. Şayet saçın daha önceki rengine

dönmek istenirse, saç uzadıkça kesilerek bu olasıdır. Saçın iç yapısına müdahale ederek saç rengini değiştiren tüm kimyevi maddelerin sıhhat için mahzurları vardır.Kurşun asetat kanserojen ve fazla toksiktir. Danimarka’da yapılan bir araştırma, kuaförlerde kanserin iki kat daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu belirtiyi Amerika ve Almanya’da da yapılan araştırmalar doğrulamıştır. Birkaç sene evvel de kimi bayanların operasyonla alınmış rahimlerinin iç dokusunda boya maddesi birikimi tespit etildiği medyaya manşet olmuştur. Boya maddesi idrarda da bulunmuştur. Seçilen saç boya rengi ne kadar koyu ise kanser tehlikeyi de o derece büyüktür. Amerika’da California Southern Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada ayda bir defa saçını boyatan kadınlarda bir sene sonra mesane kanseri tehlikesinin 2.1 oranında çoğaldığı tespit etilmiştir. 15 sene süreli uygulamadan sonra ise bu çoğalış oranı; saçını boyatmayanlara göre yüzde 330’dur. Boya mahsulleri ile çok sık temasta olan kuaförlerde de bir yıl sonra mesane kanseri tehlikeyi yüzde 50 çoğalmaktadır. Amerikalı bilim adamları saç boyası ile meme kanseri arasında da ilişkiyi ortaya koymuşlardır. Devamlı saç boyatanlarda meme kanseri tehlikeyi 5 kat çoğalmaktadır. Sadece boya maddesi değil, mahsullerdeki oksidasyon maddesi de hastalıklara neden olmaktadır.Hidrojenperoksit hücrelerimize hasar veren özgür radikalleri oluşturmaktadır. Bu sebeplerle saç boyası mahsullerinin baş teniyle temasının elden geldiğince eksiltilmesi ve uygulayıcının eldiven kullanması önerilmektedir.
Beyaz Saç Mesele Değil Uzun senelerden beri kırlaşmış saçlar ihtiyarlama bulgusu sanılmaktadır. Ancak yirminci yaşlardan başlayarak bir kısım insanda saçların kırlaşmaya başlaması bu inanışı desteklememektedir. Bedende renk pigmenti üretiminin eksilmesi saçların kırlaşmasına neden olmaktadır. Saçları kırlaşmış bir erkeğe makûs ve yaşlı görünüm yakıştırılmadığı halde bayanlarda kır saçların yaşlı görünüm sergilediği fobisi yaygındır. Gerçi rengi kaybolmuş saçın nemliliği de eksilmiş ve matlaşmıştır. Özellikle mat ve soluk bir saçı kimyevi teşebbüslerle canlandırmak, nemliliğini ve parlaklığını kazandırmak anlamlı ve uygun bir yol değildir. Saç boyası ile sağlanan parlaklık çok kısa müddetlidir. Bu teşebbüslerle saçın aşınması ön tasarıya çıkar. Her şey için olduğu gibi, saça da sevgi dolu bir yaklaşımla; noksanını giderici ve iyi bir bakım uygulayarak tekerrür parlak ve canlı bir görünüm sağlamak olasıdır.
Parlaklık kazandırır ama ana rengi değiştirmez İnsanlarda hoşlaşma isteği her zaman vardır.3000 senelerinde nebatsal boyalarla saç boyamaya dair ispatlar vardır. Şayet saç boyama ihtiyacı varsa nebatsal boyalar mahzursuz seçenektir. Peygamber çiçeği mavi kantaron, yaban mersini, çay, soğan kabuğu, çivit, kına, hatmi çiçeği ve öteki birkaç nebat karışımı nebatsal boya olarak uygulanmaktadır. Kına yaprakları, nebat 5 yaşından genç ise kırmızıoranj tonda boyar. Nebat ihtiyarladıkça boyamaları bakırdan altın rengine kadar açılır. 10 seneden sonra artık yapraklar boyayıcı değildir. Bundan sonra saç bakımı mahsullerinde kullanılır..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.