Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Boyun ağrısı nasıl geçer buz kullanmak iyi geliyor!

12.01.2023
87
Boyun ağrısı nasıl geçer buz kullanmak iyi geliyor!

Masabaşında uzun saatler benzer pozisyonda amaçlamak, duruş bozuklukları, stres gibi faktörler boyun ağrılarını tetikliyor. Boyun ağrılarının bir kısmı ise altında yatan tıbbi hastalık sonrası gelişiyor. bu nedenle hafife alınmaması gereken bu rahatsızlığın şikayetleri görüldüğünde mutlaka bir hekime müracaat etmek gerekiyor. Boyun ağrıları hakkında merak ettiğiniz bütün bilgileri biraraya getirdik…

Boyun ağrısı belirtileri 

Boynun farklı noktalarında ve ayrı şekillerde boyun ağrıları olabilir. Boyun ağrısı belirtileri ilerlerse uyumak zorlaşabilir. Bunun yanı sıra; giyinme, işe gitme veya araba sürüşü gibi jurnal hayatın gerektirdiği eylemleri yerine getirmek zorlaşır. Zayıflık, hissizlik ve karıncalanma ile birlikte boyun ağrısının artması altta yatan önemli bir sorunun göstergesi olabileceği için hemencecik doktora başvurulmalıdır. 

Boyun ağrısı neden olur?

Boyun ağrısı nedenleri şu şekildedir:

Kas gerilmeleri: Bilgisayarınızda ya da zeki telefonunuzda çok artı vakit devretmek gibi aşırı dilekçe, çoğunlukla kas gerginliklerini tetikler. Yatarak kitap okumak ya da dişlerinizi zorlamak gibi ufak şeyler bile boyun kaslarınızı zorlayabilir.

Eklem ve kıkırdak aşınmaları: Vücudunuzdaki diğer eklemler gibi, boyun eklemleriniz de yaşlandıkça eskime eğilimindedir. Osteoartrit, omurlarınız (vertebra) arasındaki minderlerin (kıkırdak) bozulmasına neden olur. Vücudunuz yaşlandıkça eklem hareketini etkileyen ve ağrıya niçin olan kemik mahmuzları (uzantıları) oluşturur.

Asap sıkışması: Boynunuzda bulunan omurlardaki fıtıklaşmış diskler veya kemik mahmuzları omurilikten yayılan sinirlere baskı yapabilir.

Yaralanmalar: Araba kazalarında arkadan darbe elde etmek, genelde kırbaç hareketi zedelenmesi denen bir duruma niçin olur. Bu durumda baş önce geriye doğru daha sonra da öne dürüst hızla sarsılır ve yumuşak doku zedelenmesi yaşanır. 

Hastalıklar: Romatoid artrit, menenjit veya kanser gibi bir takım hastalıklar boyun ağrısına niçin olabilir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?

Buz ve/veya ısı

Buz kullanmak, şişliği ve ağrıyı eksilmek için antienflamatuar olarak kullanılabilir. Ilk Olarak, boyun ağrısı için soğuk kompres kullanmak daha iyidir. Bunun nedeni soğuk uygulamaların küçük kan damarlarını geçici olarak kapatabilmesi ve şişmeyi engellemesidir. Birkaç gün sonradan, alternatif olarak buz veya ısı uygulanabilir. Aralıksız ısı kullanmak, şişliğin artmasına niçin olabilir.

Masaj

Başlıca buz veya ısı uygulandıktan daha sonra seçim edilmelidir. Içeriye Doğru bir masaj, adale gerginliği ile spazmları yatıştırır ve ağrıyı azaltır.

Duruşu düzeltmek

Fena duruş boyun ağrısına neden oluyorsa, kolay şansın dönmesi ağrıya çözüm olabilir. Çalışırken içten şekilde konumlandırılmış sandalye, monitör ve klavye uygulamak, uyurken doğru uyuyuş pozisyonu almak (sırt üstü) ve boynu destekleyen yastıklar uygulamak ağrıları azaltabilir.

yaşam biçimi değişiklikleri

Bir Takım aktivitelerin boyun ağrısını tetiklediği saptama edilirse, bu aktivitelerin sınırlandırılması ya da önlenmesi gerekebilir. Örneğin, akıllı telefonda süre geçirildikten sonra boyun ağrıyorsa bu faaliyet azaltılmalıdır. Hem telefona bakarken boynu daha düşey yetişmek için telefonun göz hizasına yakın tutulması gerekir.

Reçetesiz ilaçlar

Birçok reçetesiz analjezik iltihabı eksilmek ya da sızı sinyallerinin beyne ulaşmasını alıkoymak için kullanılabilir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.