Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Boyun ağrısı niçin olur bu noktalara dikkat edin!

14.03.2021
51
Boyun ağrısı niçin olur bu noktalara dikkat edin!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında manâlı bilgiler verdi.    Günümüzde birçok kişinin sıkça karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi olan boyun ağrısı, bilhassa sık cep telefonu kullanan, masa başı çalışan veya bilgisayar başında saatlerce zaman geçiren ve düz yastıkta uyuyan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

Boyun ağrısı neden olur ?

Bilhassa masa başı çalışan ve zeki telefon kullanan bireylerde oluşan boyun fıtıkları, her yaş grubunu hatta çocukları ve gençleri daha çok etkileyen etkileyen ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Boyun fıtığı omurlar arasındaki kıkırdağımsı diskin ortasında ve içinde yer alan yumuşak jölemsi kısmın etrafındaki tabakalardan sızarak aşması ile dışarı yani olmaması gereken alana girmesi sonucu oluşur. Dışarı meydana çıkan disk materyali omurga kanalının orta kısmından fıtıklaşırsa omuriliğe, kanalın yanından fıtıklaşırsa kola giden sinirlere baskı yapabilir ve ağrılı ya da sızısız halde bulunabiliyor. Orta bölümden çıkan fıtıklarda kişi ağrıyı; omuzlarda, boynunda ve kürek kemiklerinde veya sırtta hissedebilir. Yan tarafa yakın olan fıtıklaşmalarda ise hastanın kolunda sancı, uyuşma, karıncalanma veya kuvvetsizlik şehvetli ile kendini muhakkak edebilir. Ensede sızı, boyun, omuz ve sırta vuran ağrılar, boyun hareketlerinde kısıtlılık, kas spazmı, kollarda ve ellerde uyuşturma, hissizlik duygusal, kollarda incelme, kol ve elde kas gücü azalması görülebilir. Bütün bu bulgular insanların yaşamını etkileyerek hayatı zorlaştırır hatta çekilmez bir hal alabilir.

Hangi hastalıklar ile karışabilir?

Boyun fıtığı olmasına rağmen diğer rahatsızlık zannedilebileceği gibi, boyun fıtığı olmayan hastalara da boyun fıtığı tanısı koydurabilir. Bu karışıklıklar zaman kaybına niçin olabilmektedir. Boyunda bir tümöral oluşum olup aylarca dolaşan ehil olmayan ellerde oyalanan hastalara rastlamaktayız. Fibromiyalji Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Omuz problemleri, Torasik Outlet Sendromu, DİSH (Diffüz idiopatik iskelet hiperostozu) gibi boyun ağrısı yapabilen çok sayıda niçin mevcut olup bunların hangisi bu ağrıya neden olmaktadır ayırt edilmesi hayli tartma arz etmektedir.

En sık kimlerde görülür ?

Boyun fıtığı bilhassa uzun vakit boynunu eğerek durmasından nedeniyle cep telefonu kullananlarda, bilgisayar başında zaman geçirenlerde, kitap okuyanlarda, masa başı çalışanlarda, uzun yol şoförlerinde ve uyurken boyun yastığı kullanmayanlarda çoğunlukla görülmektedir. Ayrıca boyun fıtığı rahatsızlıkları özellikle yaz tatili dönemlerinde yapılan uzun yolculuklarda tetikleniyor. Toplu nakliye araçlarında (otobüs vs.) uyuma, uçak seyahatlerinde inişte (yere temas hemencecik uykuda olma), bilhassa  yaz tatili dönemlerinde yapılan uzun yolculuklarda tetikleniyor. Toplu taşıma araçlarında (otobüs vs.) uyuma, uçak seyahatlerinde inişte (yere temas hemencecik uykuda olma), özellikle tatil amacıyla hususi araç ile seyahatlerde aynı pozisyonda uzun kalış önemli problemlerin zemin hazırlayıcısı olabilmektedir.

Boyun ağrılarına karşı uyarı edilecek noktalar nelerdir ? 

En hoş çare korunma, en güzel hap egzersizdir. Uyurken boyun yastığı ortopedik olarak seçilmelidir. Boyun fıtığına yakalanma riskini en aza indirmek için günlük yaşam esnasında boyun fıtığına sebep olabilecek yaşam tarzından uzakta durmak gerekir.Akıllı telefon ile uzun vakit oyalanmaktan uzak durmak (boyunu öne eğerek elbette yapılmamalı) ve uzun vakit bilgisayar başında çalışmayıp aralar vererek egzersiz alışkanlığı kazanmak fıtık gelişme riskini azaltacaktır.
Seyahatler sırasında dikkatli almak hem önemli bir önlem olacaktır. Herhangi bir ağrılı koşul başımıza geldiğinde durumu önemseyip, bilirkişi bir doktora muayene olarak durumumuz hakkında dürüst bir bilgi alarak hayata sürdürmek, bize bilinçli bir yaşam yaşama fırsatı sağlayacaktır.Boyun ağrınız olduğunda mutlaka tetkik olarak ağrı sebebini tespit ettirmelisiniz. Bu bir bitki örtüsü de olabilir, minik ya da büyük bir fıtık da olabilir. Sadece ağrıya odaklanmamalısnız. Ağrıya neden olan ve altta yatan problemin erken saptanması tedavide büyük galibiyet sağlamaktadır. Size bu konuda en iyi tezgâhtar olabilecek kişi bu konuda fazla tecrübe ve bilgiye sahip bir Fizik Tedavi ya da Beyin Cerrahi doktoru olabilir.  Çünkü bu arkadaşlarımız size en iyi ve en önce hangi tedavinin iyi geleceğine en iyi karar verebilecek uzmanlardır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.