Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

C vitamini eksikliğinin belirtileri neler diş eti kanamasına yol açar!

16.01.2023
176
C vitamini eksikliğinin belirtileri neler diş eti kanamasına yol açar!

Vitamin ve mineraller, dinç bir yaşama sahip olmak için vücudumuzda bulunması elzem olan maddelerdir. Vitamin eksikliği ise vücudumuzun verdiği birtakım sinyallerle anlaşılabiliyor. C vitamini de hayatımızı sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz vitaminlerin başında geliyor. C vitamini, vücutta beceriksiz olduğunda diş eti kanamalarına sebep olabiliyor. İşte C vitamine dair merak ettiğiniz bütün bilgiler!

C vitamini nedir?

Vitaminler, sağlığı gözetmek için ceset kadar eksik miktarda gereklilik duyulan bir grup maddedir. Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, insan vücudu tarafından yapılamaz ve bu nedenle diyetinizin manâlı bir bileşenidir. C vitamini, vücuttaki değişik dokuların sağlığı ve onarımı için zorunlu olan kolajen adı bahşedilen bir madde gerçekleştirmek için gereklidir.

C vitamini eksikliği belirtileri

Anemi
Diş etlerinde kanama ve şişme (Gingivit)
Burun kanaması
Peteşi (deri lekeleri)
Ekimoz (deri altı kanamaya bağlı çürük)
Purpura (morluklar)
Eklemlerde şişlik ve eklem ağrısı
Yaraların tam iyileşmemesi veya yavaş iyileşmesi
Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo almak
Cilt kuruluğu
Hiperkeratoz (deri kalınlaşması),
Kıl dönmeleri
Saçlarda kuruluk ve saçların kırılgan, zayıf hale gelmesi
Diş minesinin zayıflaması

C vitamini eksikliği tedavisi

C vitamini eksikliği yaşamamak için zorunlu günlük tüketim miktarları vitamine ve kişinin cinsiyeti, yaşı, gebelik gibi faktörlere kadar değişebiliyor. Zorunlu vitaminleri almanın en iyi yolu çoğu çeşitte gıdayı taşıyan dengelenmiş bir beslenmedir. Keza, gerektiğinde C vitamini takviyesi almak eksikliğin giderilmesi konusunda önemlidir.

C vitamini alabileceğiniz bazı besinler şöyle;

Siyah frenk üzümü, kırmızı biber, kivi, yeşil dolmalık biber, portakal, çilek, papaya, brokoli, maydanoz, ananas, brüksel lahanası, karnabahar, mango, limon, greyfurt, bezelye ve domates.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.