Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çalışma doktor reçetesine girecek!

29.11.2022
53
Çalışma doktor reçetesine girecek!
Afiyet Bakanlığı, obezite ile mücadelede reçete sistemine geçecek. Bu Nedenle doktorlar ilacın yanı sıra reçeteye, ‘alıştırma’ ya da ‘fiziksel aktivite programı’ da yazabilecek.
Öğrenciye maddesel aktivite karnesi

öte taraftan Afiyet Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ile öğrencilere maddi aktivite karnesi verilmesi için de harekete geçti. Okulda vücut eğitimi yapan ve yapmayan öğrenci, arkadaşlarıyla bahçede oynayan ve oynamayan öğrenci ile okul kulüplerinde yer alan ve almayan öğrencilerin bu faaliyetleri karnede belirtilecek. Somut aktivite programlarına katılan öğrencinin notu da karneye işlenecek. Genel not ortalamasını etkilemeyecek fiziksel aktivite notunun özendirme amaçlı kullanılması planlanıyor.

36672_2.jpg
Doktor reçeteye egzersiz programı yazacak

Obezitenin yaygınlaşması ve bununla mücadele nedeniyle Afiyet Bakanlığı, yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Projeye kadar doktorlar, hastalarına reçetenin yanı sıra fiziki aktivite programı da yazabilecek. Kalp-damar, diyabet, akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlığı yer alan hastalara bedensel aktivite programı geliştirilecek. Hastalara düşük, orta ve yüksek seviyede egzersiz programı reçete edilebilecek. İlaç kullanacak hastalar, günlük somut aktivite egzersizlerini de gerçekleştirmek zorunda olacak. Hekime, bitmiş muayeneye gelen hastalara, fiziksel aktiviteyi hangi sıklıkta yaptığı, reçeteye uyup uymadığı, egzersizin hastalığın seyrini etkileyip etkilemediği sorulacak. Maddesel aktivite süresi, hastanın verdiği bilgilere kadar artırılacak ya da azaltılacak.

36672_1.jpg
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.