Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Cansel Yeni’nin estetik hakkında görüşmeyi

19.04.2021
204
Cansel Yeni’nin estetik hakkında görüşmeyi

Madam Figaro mecmuası Kasım rakamında Kardiyolojide uzmanlaşmasına karşın kariyerini tıbbın en beğendiği alanı olan medikal estetikte devam ettiren Cansel Yeni ’ye yer verilmiş. Hoşluk kavramını açıklama biçimini beğendiğim ve cilt bakımı hakkında ehemmiyetli bilgiler verdiği için görüşmesinin bir kısmını sizinle paylaşmak istedim:
Madam Figaro: Muayenehaneye gelen bayan ve erkekler nasıl bir psikolojik vaziyette oluyorlar?
Cansel Yeni: Bayan ya da erkek kapıdan giriyor, morali bozuk, kendinden hoşnut değil, kendiyle barışmaya lüzumu var. Cildinin daha pak, daha parlak olduğunu, buruşukluklarının azıcık daha eksildiğini gördüğünde bu o birey için bir cins terapidir. Bir Hayli bayan aynaya baktığında kendini genç görmek istiyor. Bu makûs ya da karalanacak bir şey değil. Bir caddeden geçtiğinizde şayet o cadde bakımlı ve güzelse bayılıyorsunuz ama bakımsız bir caddeyse, isterse şehrin en hoş yerinde olsun bir daha o caddeden geçmek istemiyorsunuz.
M.F. : Ama hep 30 yaşında görünemeyiz. Genç görünme tutkusunun da bir hududu olması gerekmez mi?
C.Y.Bundan biz de korkuyoruz. Bazen dinlersiniz: Filanca birey gençlik hastalığına yakalanmış diye… Bu vaziyetlerde tehlike altında olan bireyler reelinde hekimler. Böyle bir hasta geliyor ve aralıksız onu daha genç göstermenizi bekliyor. Artık isteklerini yapmadığınız ya da yapamadığınız zaman sizden daha makûssu yok. Bu grup hasta bizim en korktuğumuz ve uzak durmaya çalıştığımız hasta grubu. Hoşluk ve gençlik ebediye kadar devam etmiyor. İnsanın bir müddet sonra kendini zamana vazgeçmesi gerekiyor.
M.F. : Gelen her hastayı kabul ediyor musunuz?
C.Y. : Hasta mevzusunda çok seçiciyim. Herkese her şey yapılmaz. Hoşluk o kadar basit alışılan bir şey ki… Benim işim gelen hastanın dış görüntüsünü düzenlemek. Ama bunu hastanın kendisi için yapıyorum. O mutlu olsun diye. Yoksa etrafı ya da eşi için kendini değiştirmek, genç görünmek isteyen hastalarıma, karşı tarafın bu metamorfoza kısa vakitte alışacağını ve artık bunun bir anlamı kalmayacağını anlatıyorum. İnsanları etkilemek için hoşluktan çok karakter ehemmiyetli. Siz estetik yaptırıp, hoşlaşıp tam gün konutta oturuyorsanız, alışveriş yapmaktan başka bir uğraşınız yoksa karşı tarafı etkilemeniz çok güç.Yoksa kendinize olan hürmetinizi kaybedersiniz ama her şeyin dış hoşluğa bağlı olduğunu da düşünmemek gerekiyor.
M.F. : Cildimizin genç ve nitelikli kalmasını sağlamak için neler yapmamız gerekiyor?
C.Y. :Pak ve sıhhatli cilt hoşluğun en esas unsurudur. Bana gelen hastaların güneşe çıkması yasak. İnsanlar hep yanık derinin daha güzel göründüğünü düşünürler. Oysa bu doğru değil. Tarih süresince hoşluğu ortaya çıkaran beyaz deri rengi kabul edilmiş. Yanık deri reelinde cilt başkaldırıyıdır. Cilt o kadar çok haykırıyor ki beni kurtarın diye, alttaki pigmentlerini kendini gözetmek için dışarıya gönderiyor. O pigmentler dışarıya çıktıkça nedense insanlar hoş olduklarını düşünüp coşuyorlar. Elbette ilk bronzlaşma anında cilt gerilir, parlar zira cildimiz ödem toplamıştır. Sonra ciltte yavaş yavaş ince buruşukluklar ortaya çıkar. Bir insan cildini bozmuşsa onu düzenlemek çok güç. Tabii ki her insanın birkaç tane kiri olabilir ama vahim bir güneş yanığı ve her yeri kirler içindeki bir cildi düzenlemek çok güç.
M.F. : Cilt sıhhatini gözetmede hayat kumpası ve uyku kumpası ne kadar ehemmiyetli?
C.: Karanlık odada nitelikli bir uyku sihrime hormonu salgılanmasını sağlıyor. Her gün 10 saat yatarım. Cumartesi öğleden sonra konuta giderim ve pazartesi sabahına kadar konutta meyve yerim. Böylece bir cins detoks yapmış oluyorum. Spor da çok ehemmiyetli. Özellikle menopoz çağına gelen bayanların kemik yapılarının muntazam olmasında pilatesin büyük verimi var.
M.F. : Cilde dışarıdan nasıl bir bakım uygulamak gerekir?
C.Y. : Bir hekim olarak cilde 20 – 30 değişik mahsul sürülmesine karşıyım. Hastalarıma tek bir ıslatıcı kullanmalarını öneriyorum. Bu ıslatıcıda şahsa özel, cildin neye lüzumu varsa ona göre seçilmiş olmalı. Kozmetik sektörünün çok içinde biri olarak göz, dudak, boyun için ayrı, gece gündüz için ayrı kremlerin kullanılmasını yanlış buluyorum. Nezaret azıcık duyarlı bir bölgedir, çok yağlı krem kullanılamaz. Ama aynı şey tüm cilt için de zorunlu. Cilt için yağ değil nem ehemmiyetli. Yağ dediğimiz şer parafindir ve bu da cildin gözeneklerini kapatır. Nem cilde bir bariyer oluşturur ve bu bariyer cildin dış etkenlerden korunmasını sağlar.Ehemmiyetli olan bol su içerek cildin lüzumu olan nemin içeriden sağlanmaktır.
M.F. : “Şu kremi sürdüm göz çevremdeki buruşukluklarım açıldı” derler bu olası müdür?
C.Y. : Bunun bir anlamı yok. Krem buruşuklukları kalemtıraş kadar cildin alt katmanlarına işliyorsa birliktesi tozu ve lekeyi de götürüyordur. Cilt o kadar kendini gözeten bir uzuv ki dört ayrı katmandan oluşuyor. En üstteki katman ölü katmandır. Bu ölü katmana krem sürmek yalnızca cildin daha parlak olmasını sağlar. Yoksa cildin yapısını etkileyemez. Çok yağlı bir krem kullanırsanız, bu katmandaki gözenekler kapanır ve cilt kendi yağını dışarı soymaz ve iltihaplı sivilceler oluşur.
M.F. : Cildi paklerken nelere dikkat etmek gerekir?
C.Y. : Cildin kendi PH ’sı var. Gün içinde cildiniz bazen yağlanır. Burada cilt PH balansının bozulduğunu fark eder ve yağlanarak bu balansı geri sağlar. Cilt kendine has bir asit – baz balansından oluşuyor ve bu denge bakterilerin yaradılışını maniler. Cildinizi basmakalıp el sabunlarıyla yıkadığınızda bu balansı bozarsınız. Bu denge bozulursa cildin bir kısmı kurumaya başlarken T bölgesi dediğimiz alın, çene ve burun da yağlanmaya başlar.Bu sebeple sabah uyandığınızda burnunuzdaki yağı tüm cildinize yayın ve cildinizi sonra yıkayın. Bu sizin natürel ıslatıcınızdır. Biz bozmadığımız takdirde cilt kendi kendini tertip edecek yetenektedir.
M.F. : Botoks gerçekten mucize bir buluş mu?
C.Y. : Botoks kendi başına bir operasyon. Yaptığım ve gördüğüm hastalara baktığımda botoksun en basit erişilebilir güzeliği sağladığını görüyorum. Zira botoksta reelinde hiçbir şeyi değiştirmiyoruz, suratın natürel biçimini bozmuyoruz. Aynı kalıyorsunuz ama daha genç görünüyorsunuz. Ehemmiyetli olan botoksun doğru uygulanması. Cildin elastikliğini gözetmek gerekiyor. Fazla uygulatıp cildi gereğinden fazla gererseniz o zaman suni durur. Botoks ile üç ay sonra daha önceki halinize dönersiniz. Doğru ellerde botoks yalnızca buruşuklukların arasını açmak için kullanılır, yoksa bir mimiği değiştirmek için değil..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.