Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Çiçek Tozu alerjileri ile mücadelenin 12 etkin yolu

17.02.2021
178
Çiçek Tozu alerjileri ile mücadelenin 12 etkin yolu

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / email protected

Çiçek Tozu alerjisi başlıca 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve görülme sıklığı artan bir şekilde artmaktadır. Çiçek Tozu alerjisine ağaç, çalı, ot ve çiçekler gibi çoğu bitkinin polenleri niçin olabilir. Polen alerjileri; hapşırma, burun iltihabı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, kızarıklık, gözlerde sulanma ve şişme, öksürük, balgamlı solunum güçlüğü (bronşit), astım, ciltte kaşıntı ve tahriş, bulantı, diyare, kusma ve karın ağrısı dahil edinmek üzere çoğu belirti gösterebilir.

İşte polen alerjisi ile savaşmanın basit yolları:

Pencereleri kapatın

Polenleri vücudunuzdan uzaktan yakalamak istiyorsanız, ilk olarak evinizden uzak tutmaya başlamalısınız. İlkbahar ve yaz aylarında pencereleri açık tutmak her ne dek hoş olsa da , her gün milyonlarca parçacığı evinize gösteri ediyorsunuz.

Kurutma makinenizi kullanın

Böylece fazla insan, özellikle sıcak havalarda, çamaşırların içine sinen taze, doğal kokuyu alabilmek için, kıyafetlerini dışarıya kurutmaktan hoşlanır. Haricen kurutmak çiçek tozu alerjisi için iyi bir düşünce değildir çünkü polen partikülleri bu kumaşlara yapışacak ve alerjeni eve getirip tüm gün cildinize yakın tutmaya başlayacaksınız. Diğer bir deyişle, kurutma makinenizi uygulamak iyi bir çözüm olacaktır.

Gün ortasında dışarıya çıkmayın

Sadece bir alerji yüzünden ilkbahar ve yazın hoş havalarında kendinizi eve tutuklamak aptalca olacaktır, fakat haricen çıkarken zamanlama konusunda azıcık daha zekice davranabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde, havada daha eksik çiçek tozu bulunur ve akşamları polenler genelde yere düşer. Bu yüzden, polenlerin en yoğun olduğu gün ortası saatlerinde haricen çıkmamaya uyarı edin.

Hava durumunu denetleme edin

“Yüksek polen” günleriyle ilgili fazla sayıda hava durumu uygulaması ve bildirimi vardır. Dışarıda yapacağınız faaliyetleri hava durumu raporlarına tarafından planlayarak yüksek çiçek tozu seviyelerinde dışında olmaktan kaçınabilirsiniz.

İç mekanda egzersiz

İlkbahar ve yaz havalarında koşu yapmak hoş olabilir, ancak bu yaygın alerjiden muzdaripseniz, polenlerin yüksek seviyelerde olduğu günlerde koşmak ya da dıştan çalışma gerçekleştirmek can sıkıcı ya da düpedüz güvenli olmayan olabilir. Egzersiz halinde ağzınızdan nefes alma eğiliminde olacağınız için tüm alerjenlerin daha da yüksek oranda vücudunuza girmesine müsade verirsiniz.

Burnunuzdan nefes alın

Burnunuz polen gibi patojenleri ve alerjenleri filtreleyebilen kıllarla donatılmıştır, ancak ağzınız böyle bir koruyucu katmana sahip değildir. Alerjik reaksiyonlarınızı denetim aşağı tutmak istiyorsanız, bilinçli olarak burnunuzdan daha sık nefes almayı deneyin.

Kontakt lensler kullanmayın

Kontakt lensler gözlüklerden daha şık olabilir, oysa polenleri yakalarlar ve gözleri tahriş edebilirler. Gözlük ve güneş gözlüğü, rüzgârda savrulan alerjenlere maddi bir engel olur ve yüksek polenli günlerde gözlerinizin tahriş olmasını önler. Bu yüzden kontakt lensler yerine, gözlük ve güneş gözlükleri uygulamak daha bilgece olabilir.

Öteki tahriş edicileri denetleme edin

Öteki tahriş edici durumlara veya alerjenlere maruz kalırsanız, polen alerjisi daha da artabilir. Küf ya da evcil hayvan alerjileri gibi öteki şeyleri denetleme ederek bu alerjene karşısında duyarlılığınızı azaltabilirsiniz. Vücudunuz alerjik tepkime modundayken, diğer bir saldırıya aleyhinde savaşması zordur, bu yüzden öteki olası tahriş edicileri de düşünün.

Bitkileri dışarıya tutun

Evinize bir arz yeşillik eklemek anlaşılabilir bir durumdur, ama yatak odasındaki bir bitki çiçek tozu alerjileri sorununu aracısız etkileyebilir. İç mekan havasını tahriş edici polenle doldurmaktan ziyade, konut için kaktüsler gibi polen taşımayan bitkileri tercih edin.

Daha fazla temizleyin

Evinizi arındırmak, alerjilerinizi uzaktan tutmanın olağanüstü bir yoludur. Hem hava temizleyicileri kullanarak evinizin içini polenlerden arındırabilirsiniz.

Evcil hayvanınızı yıkayın

Dışarıya iken evcil hayvanlarınızın nerede oynadıklarını gözden geçirmek zordur ve eve geri döndüklerinde, polen, toz, akarlar ve diğer mümkün alerjenler onlarla birlikte kazanç. Evcil hayvanlarınızı ilkbahar ve yaz aylarında ve yılın diğer çiçek tozu zamanlarında daha sık yıkayın.

Anti-alerjik perhiz

Diyetiniz, vücudunuzun alerjenlere karşı daha eksik sağduyu olmasına asistan olabilir. Bazı gıdalar alerjik reaksiyonlara niçin olan immünoglobulin yanıtını baskılayabilir. En iyi anti alerjik gıdaların aralarında elma, keten tohumu, yeşil çay ve sarımsak sayılabilir.

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.