Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Curcunalı ortamlar işitme kaybına neden olabiliyor

18.02.2021
197
Curcunalı ortamlar işitme kaybına neden olabiliyor

Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Açlık Tatlıpınar işitme kaybının nedenlerini anlattı. İşitme kaybı, o kadar fazla bambaşka nedenle oluşabilir. İşitme kayıpları artritler ve kalp hastalıklarından daha sonra 3. sıklıkta görülen ve toplum sağlığını etkileyen majör sorunlardan biridir. Hafif dereceden ileri dereceye değişen ilerleyici tipteki işitme kaybı her yaştaki insanı etkileyebilir.

İşitme kaybı bir anda ya da süre içinde oluşabilir. Sebebe alt olarak hafif veya ileri derecede olabilir. Geçici veya daimi olabilir. İşitme kaybı hafif, orta, şiddetli ve ileri derecede olarak derecelendirilir. Konjenital işitme kaybı allah vergisi işitme kaybı iken, ilerleyici işitme kaybı zaman içinde oluşur. Her 1000 çocuktan 2-3’ü bir ya da iki kulağında saptama edilebilir işitme kaybı ile doğmaktadır. Okul çağı çocuklarının yaklaşık yüzde 15’inde sıvı derecelerde işitme kaybı mevcuttur.

Yetişkinler işitme kaybının en kayda değer nedenleri yaşlanma ya da şamata

Yaş ile işitme kaybı arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Yaş ile ilişkili işitme kayıpları “presbiakuzi” olarak isimlendirilmektedir ve yaşlandıkça iç kulaktaki değişikliklerle birlikte yavaş lakin ahenkli bir işitme kaybı oluşur. 65 yaşındaki insanların üçte birinde işitme kaybı görülmektedir. Ihtiyar insanlarda işitme kaybı, bunama ile karışabilir.

Yüksek ses ile müzik kulak vermek işitme kaybına neden olabiliyor

Gürültüye yan işitme kayıpları aniden ya da vakit içinde yavaşça gelişebilir. Sürekli fazla yüksek sesle müzik kulak vermek, şamatalı bir iş uygun amaçlamak yıllar içinde işitme kaybına neden olabilir. Silahın ateşlenmesi ya da patlamalar nedeniyle görülen işitme kayıpları askerlerde savaş esnasında sıklıkla görülebilmektedir. Çoğunlukla şiddetli olmayan kulak çınlaması işitme kaybına eşlik etmektedir. İşitme kaybının diğer nedenleri arasında kulak kirleri, dış kulak yolunda tanıdık olmayan gövde, kulak veya kafa travması, kulak enfeksiyonu, kulak zarı delinmesi ya da orta ve iç kulağı etkileyen diğer durumlar sayılabilir.

işitme kaybı

İşitme kaybı arttıkça tedavisi zorlaşıyor

İşitme kaybı olan insanların yüzde 60’ı çalışmakta ya da hala eğitimine devam etmektedir. Hafif derecede işitme kaybı olanlar sıradan işitmesi olanlara göre kazanç kaybı yaşamazken, işitme kaybı arttıkça bunun telafisi de zorlaşmaktadır. İnsanlardan sıklıkla söylediklerini bitmiş etmelerini istiyorsanız, grup içinde duyma probleminiz varsa, arkanızdaki kişileri duymada probleminiz varsa, TV veya radyonun sesini açıyorsanız, telefonla konuşurken zorluk çekiyorsanız işitme kaybınız olabilir. Kulak, burun ve boğaz hekimine müracaat ederek kulaklarınızı denetim ettirmelisiniz. İşitme kaybı; hastanın öyküsü, davranışları, detaylı bir tetkik ve işitme testi ile tespit edilebilir.

İşitme kaybının derecesinin ve sebebinin tespitinde öbür işitme testleri kullanılabilir. İşitme kaybının nedenine ve derecesine göre ilaç tedavisi, cerrahi çare ve işitme cihazına kadar değişen öbür çare seçenekleri mevcuttur. Orta kulağı ilgilendiren iltihabi hastalıklarda çeper tamiri ve orta kulaktaki kemikçiklere karşın operasyonlar, kulak zarı ve orta kulağı ilgilendiren kireçlenmelerde kemikçiklerden iç kulağa iletilen hareketi her yerde sağlamaya yönelik operasyonlar yapılabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.