Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

D vitamini eksikliği belirtileri neler? Teni koyu olanlarda görülüyor!

12.01.2023
50
D vitamini eksikliği belirtileri neler? Teni koyu olanlarda görülüyor!

Kas kemik üstünde epeyce etkin olan D vitamini eksikliği uyarı edilmesi ve önemsenmesi gerekmektedir. ‘koyu tenli insanlarda D vitamini eksikliği laf konusu olabilir‘ diyen Anadolu Afiyet Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, D vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdi! Vücutta önemli bir yeri olan D vitamini belirtileri ve uyarı edilmesi gerekenlere taramak için haberin devamına göz atabilirsiniz. İşte D vitamini hakkında veri sahibi olmanız gerekenler! 

Kemiklerin gelişimi ve güçlenmesi için diyette bulunan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emiliminin iyi olması gerektiğini ve bu minerallerin emiliminde de D vitaminine gereklilik duymaktadır. D vitamini eksikliği çocuklarda ‘raşitizm’ ve yetişkinlerde ‘osteomalaz’ denilen kemik hastalıklarına niçin olabilir.

Esmer Tenliler Güneşte Uzun Vakit Kalmamalı!

D vitamini almanın en basit yolunun cildin doğrudan güneş ışığına, özellikle de ultraviyole B ışınlarına maruz kalmasıdır. Güneşte kalma süresi cildin özelliklerine tarafından değişir. Açık tenli kimselerin cildi çoğunlukla 30 dakika içinde pembeye dönmeye başlayacağından, vücudun gereklilik duyduğu D3 vitamini üretmek için yalnızca 15 dakika güneşe maruz kalmaları tatmin edici olur. Esmer tenli kimselerin D vitamini üretmek için güneşte kalma süresi daha uzun olabilir.

D Vitamini Eksikliğinde Hangi Belirtiler Olur?

D vitamini eksikliğine neden olan etmenler aralarında cilt rengi ve vegan olmanın yanı sıra cildin güneş görmesini engelleyecek kıyafetler giymek, güneş ışığının daha az olduğu kuzey bölgelerinde yaşamak, obezite ya da gastrik bypass ameliyatı, emzirilen ve D vitamini takviyesi almayan bebekler, hamilelik ve yaşlanmanın yer alıyor. Genel Olarak kemiklerde sancı, dermansızlık gibi yakınmalara neden olabilir. Ara Sıra de hiçbir belirtisi olmayabilir.

 

Somon, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini yönünden zengin

çoğunlukla güneş ışığına maruz kalmanın vücudun gereklilik duyduğu D vitamini elde etmek için en iyi yol olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Atasoyu, “D vitamini taşıyan yiyeceklerin tüketimi de fazla tatmin edici olmamakla birlikte oldukça faydalı. Somon, uskumru gibi yağlı balıklar, mısır gevreği, süt, yumurta sarısı, portakal suyu, tahıl, sığır karaciğeri ve yoğurt D vitamini yönünden epeyce zengin besinler arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

 

Anne sütü ile beslenen bebeklere D vitamini takviyesi yapılmalı

İnsan anne sütündeki D vitamini miktarının epeyce eksik olduğuna değinen İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Bebekler doğrudan güneş ışığından korunmalı ve güneş kremi kullanmaları gerektiğinden, genel olarak bu takviyeden yeterince vitamin alamazlar. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), anne sütü ile beslenen bebeklerin günde 400 IU D vitamini takviyesi almalarını önerir. Bu konuda çocuk uzmanınızdan destek almanız uygun olur” dedi.

D Vitaminin Pozitif Olunca Hastalığa Neden Olabiliyor!

D vitamininin aşırı dozda alınmasının da eksikliği gibi değişik rahatsızlıklara niçin olabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Atasoyu, “Vücutta fazla pozitif D vitamini varsa, kalsiyum seviyeleri yükselir ve hiperkalsemiye niçin olabilir. Hiperkalsemi iştahsızlık, pozitif miktarda idrara çıkma, böbrek yetmezliği, yürek ritm bozukluğu, susuzluk hissi, kabızlık, bulantı-kusma, bilinç kaybı, koma gibi ciddi durumlara yol açabilir” biçiminde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.