Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Depresyonu alt etmek için yaşam biçimi değişiklikleri

17.02.2021
188
Depresyonu alt etmek için yaşam biçimi değişiklikleri

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / email protected

Ara Sıra ağlayan hissetmek hayatın alışılagelmiş bir parçasıdır fakat jurnal üzüntünüzün artık rutine bindiğini hissetmek diğer bir şeyin işareti olabilir. Bunalım, derin üzüntü, içe kapanıklık, çaresizlik veya başıboşluk duygularıyla karakterize bir ruh hali bozukluğudur.

Bunalım ezici olabilir ve bir zamanlar ilgilendiğiniz şeylerin tadını çıkarmanızı önleyebilir. Herkesi farklı şekillerde etkiler.

Depresyonu etkili bir şekilde çare etmek, hap almaktan ve tedaviye gitmekten daha fazlasını yapmak anlamına kazanç. Dinç bir zihin ve ceset için yaşam tarzınızı ne kadar fazla değiştirirseniz, depresyonun zorluklarıyla o kadar fazla başa çıkabilirsiniz.

Bugün size bunalım tedavinizi tamamlamak için hayat tarzınızı iyileştirmenin bazı yollarından bahsedeceğim. her zaman olduğu gibi, herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme vücudunuz için iyidir ve genel ruh halinize tezgâhtar olacaktır. Diyetinizi geliştirmenin en kolay yolu, abur cuburları kesmektir. Arıtılmış şekerden ve doymuş yağlarla batmış yiyeceklerden kaçının.

Aşağıdakileri taşıyan dinç yiyecekleri diyetinize dahil edin:

Yağ asitleri

Omega-3’ler ve omega-6’lar iki cins dinç yağ asididir. Balık, fındık, zeytinyağı, taze meyve ve sebzeler omega-3 ve omega-6 içerir.

Amino asitler

Beyindeki haberciler olan nörotransmiterler, amino asitlerden yapılır. Nörotransmiterler zihinsel sağlıkta rol oynar, bu nedenle diyetinize amino asit bakımından zengin yiyecekleri de dahil edin.

Karışık karbonhidratlar

Karbonhidratlar, kendinizi iyi hissettirecek serotonin üretiminin uyarılmasına yardımcı olabilir. Karbonhidratlar hem vücudunuzun amino asitleri daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur ve bu da proteinleri sentezlemenize yardımcı olur. Beyniniz karbonhidratlardan da elde edilen üzüm şekeri üzerinde çalışır.

Kepekli tahıllar, bakliyat, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler ve portakal ve armut gibi meyveler kompleks karbonhidrat içerir.

Çalışma

Egzersiz vücudunuzun doğal antidepresan üretimini arttırır. Günde 30 dakika egzersiz, ilaç kullanılmadan depresyonu rahatlatmak için muavin olabilir.

Egzersiz ayrıca; stresi azaltır, ruh halini iyileştirir, özgüvenini artırır ve dinlendirici bir uyku için tezgâhtar olur.

Kilo kaybı

Kilo devretmek özgüveninizi artırır ve genel sağlığınızı iyileştirir. Kendinizi aç adamak ya da fazla kısıtlı bir perhiz yerine getirmek zorunda değilsiniz. Içten yemek yemek ve düzenli çalışma yapmak, kilo vermek için sınanmış ve içten bir yöntemdir. Bu iki şeyi ne değin çok yaparsanız, onları yaşam tarzı haline getirmek öyle kolay olur.

Uyku

Depresyonun yaygın bir komplikasyonu uyku eksikliğidir. Sakinleşmeyen bir beyinle geceleri yatakta açıkgöz kalmak veya gecenin ortasında uyanmak ve baştan uyuyamamak, müşterek belirtilerdir. Uykusuzluktan kaynaklanan dermansızlık, buhran belirtilerine niçin olabilir; bu nedenle uygun uyku, bir depresyon tedavi planının manâlı bir parçasıdır. Günün sonunda dinlenmenize asistan olabilecek rahatlatıcı bir uyku rutini geliştirin ve aldığınız uyku miktarını ve kalitesini çoğaltmak için sürekli bir uyku programı izleyin.

Fotoğraflar: Freepik

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.