Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Deterjanla temizlik günde bir paket sigarayla eşit

18.02.2021
180
Deterjanla temizlik günde bir paket sigarayla eşit

Hayat alanlarını temizlemede kullanılan kimyasal temizlik malzemelerinin fiilen sağlığa doğrudan zarar verdiğini biliyor musunuz? Norveç’te Bergen Üniversitesi’nde 6 binden artı kişiyle tam 20 yıl her tarafında sürdürülen bir araştırmaya tarafından, evini kimyasallar yardımıyla temizleyenlerin akciğerleri günde bir paket sigara içmişçesine zarar görüyor.

Sağlığa Zararlı temizleme

Çoğumuz haftada ortalama 3-17 saatimizi hayat alanlarımızı temizlemeye ayırıyoruz. Temizliğin etkili olabilmesi için de kimyasal temizleme maddeleri kullanıyoruz. Fakat Norveç’in Bergen Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kimyasal temizlik malzemeleriyle ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koyuyor. 6,235 kadın ve erkeğin akciğerini bütün 20 sene her tarafında peşine düşüp takip eden araştırmacılar, 20 yılın sonunda evinde kimyasalla temizlik yapan kadınların akciğer kapasitesinde ciddi bir düşüş olduğunu gördü. 10-20 yıllık bir süre her tarafında 1 paket sigara içmeye eşit olan bu düşüş, kimyasal temizlik malzemelerinin tehlikelerini ortaya koyuyor.

Deterjanlı temizliğe buğulu alternatif

Kimyasal temizlik uzun vadede zararlı olabildiği gibi tam anlamıyla etkili temizlik sağlamıyor. Araştırmacılar, daha az çamaşır suyu kullanılması gerektiğini ve birçok temizlik işleri için su ve mikrofiber bezin yeterli olduğunu söylüyor. Ancak kimyasal temizliğe karşısında epeyce etkili bir çözüm daha bulunuyor. Yüksek sıcaklıktaki buharın püskürtülmesi ile yapılan buğulu temizlik, kimyasal kullanmadan derinlemesine temizlik yapılmasına imkan tanıyor. Deterjanın bile çıkaramayacağı kirleri, yüksek sıcaklıkta püskürtülen buhar ile temizleyebilen buharlı temizlik makineleri, tüm bakterilerin yüzde 99,99’unu öldürüyor. Kimyasal temizliğin risklerini buharlı temizleme teknolojileriyle çözen Alman temizlik devi Kärcher, bilhassa çocuk / bebek olan evlerde buharlı temizliğin faydalarına uyarı çekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.