Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Detoks uygularken dikkat etmeniz gerekenler

18.02.2021
188
Detoks uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Detoks; çabuk kilo belirlemek için uzun süren listeler yok, vücudunuzdan toksinlerin atılması için uyguladığınız bir program olmalıdır. Bu program sizi ve bedeninizi de tazeleyecektir. Ama uzun süre yapmanız halinde metabolizmanızın yavaşlamasına niçin olur ve çeşitli rahatsızlıklara da yol açabilir. Beslenme Uzmanı Şeyda Sular, diyet sürecinde toksinlerin artmasıyla kilo veriminin de yavaşlamakta olduğunu ifade ederek bu stil bireylerde kilo veriminin durduğu zamanlarda 1 ila 3 günlük detoks programları uygulanabileceğini belirtti.

Detoks programı 3 günü geçmemeli

Detoks programlarının kuşkusuz 3 günü geçmemesi gerektiğini kaydeden Şeyda Sular, “Çoğunlukla listeler 800 kalorinin altındadır ve uzun süre yapılan bu program metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Detoksa gereksinim olup olmadığını bedenimize sorarak yanıt bulabiliriz. Mesela bağırsaklarımız normale tarafından çalışmıyor ya da çok fazla mı çalışıyor, midemizde çok sık bir şekilde gaz problemi mi var, bağışıklık sistemimiz düştü ve kendimizi halsiz, yorgun mu hissediyoruz veya çok sık hasta mı oluyorsunuz? Bütün bunlara ya da bunlardan bir kaçına yanıt evet ise detoks programı uygulamanız sizi ve bedeninizi tazeleyecektir. Detoks dediğimiz durum yalnızca istikrarsız tüketmek, sütun terapi gibi yöntemlerle bağırsakları tahliye etmek veya aç kalmak değildir. Maalesef bilinçsizce yapılan detokslar ardından verilen kilonun üstünde kilo alımı ya da hastalıkların oluşması gözlemlenmektedir” dedi.

Detoks listesi kişiye özel olmalı

Beslenme Uzmanı Şeyda Sular, dürüst detoksun nasıl yapılması gerektiği konusunda şunları söyledi: “Dürüst detoks yalnızca beslenmeyle değil beslenmenin yanında cisim ve ruhumuzu da detoksa sokup şayet dışarıda yürüyüş, terapi, plates ve yoga gibi bedenimizi yenileyecek yollara uygulamak gerekmektedir. Detoks listelerinde genelde hayvansal proteinler listeden çıkartılır. Antioksidan içeriği yüksek oldukça çok sebze ve meyve içerir. Paketli ürünler, kızartma, yağlı yiyecekler, basit şeker içeren ürünlere elbette listede yer verilmemelidir. Tuz ve şeker kısıtlaması önemlidir. Gövde asit-baz oranını dengeleyecek PH’ı yüksek aromalı sular hazırlanabilir. Gün için asgari kg başına 30 ml su içilmelidir. Bir Takım listelerde yoğurda yer verilirken bazı listelerde yoğurt da çıkarılmaktadır. Fiilen detoks insanın kendi bedenine uygun kısıtlamalarla yapılmalıdır. Sebzeli çorbalar, sebze-meyve karmakarışık smoothieler, yağlı tohumlar, kurubaklagiller ve probiyotik kaynağı olan kefire listenizde yer verebilirsiniz. Ödem atmaya muavin bitki çaylarından yararlanılabilir. Detoks programı da perhiz listeleri gibi kişiye özel olmalıdır. Tekdüze bir detoks programı kişinin sağlığıyla oynamaktan diğer bir şey değildir. Ayrıca şeker, kan basıncı ve yürek rahatsızlığı olanlar detoks programını elbette uzman ve diyetisyene başvurmadan yapmamalıdır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.