Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Dişlere en çok hasar veren 10 şey!

25.11.2022
58
Dişlere en çok hasar veren 10 şey!

Sağlıklı dişlere sahip almak için günde 2 kez dişlerimizi fırçalamamız, diş ipi kullanmamız ve düzenli aralıklarla diş doktoru kontrolüne gitmemiz gerektiğini  gösteren Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, “ Ama bunun yanında hangi gıdaların dişlerimize ne kadar hasar verdiğini de bilmemiz gerekir. Özellikle dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey gıda ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, gıdaların içinde kutup bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler göre aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en fazla hasar veren karbonhidrat ve asit taşıyan  yiyecek ve  içeceklerden mümkün olduğu kadar uzaktan durulması gerekmektedir” dedi.

Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, dinç bir gülümseye sahip almak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyeceği ve içeceği açıkladı…

Sigara: Diş ve diş etlerine hasar verir,  ağız kokusuna neden olur.

Içki: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak birincil savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Içki de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve Suları : ph ‘ı 7 den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon : ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kola : En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü hem fosforik asit hem şeker ayrıca de sitrik asit içerir.

Enerji içeceği : Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

Yapışık gıdalar (lokum, jeli bon vb.) : Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha pozitif şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Benzer zamanda kuru meyveler yapışkanlığı nedeniyle ağız içinde daha uzun zaman kalır. Aralıksız kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz : Buz sert olduğundan çiğnenmesi sakıncalıdır.  Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz süre fazla kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk bununla beraber dişlerinizin kamaşmasına sebep  da olabilir.

Beyaz Ekmek : Tükürükte yer alan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Lakin şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yahut şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.