Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diyet yaparken uyarı

17.02.2021
178
Diyet yaparken uyarı

İnce ve formda bir vücut her kadının hayali. Böyle bir bedene sahip elde etmek için olur ya de denemediğiniz perhiz kalmadı. Peki komşudan, arkadaştan ya da internetten öğrendiğiniz diyetler doğrusu sizin için uygun mu? Biliyoruz ki her bünye benzer yok. Bu yüzden bir başkasının kilo verdiği diyetle siz de kilo verirsiniz diye bir şey yok. Hatta güzel bir bedene sahip olacağım derken sağlığınızı kaybetmeniz de söz konusu. İşte diyet yaparken uyarı etmeniz gerekenler…

Bir Takım diyetler yağ ve protein içerir. Karbonhidratların şişmanlığın sebebi olduğu ve onların tüketilmesinin yanlış olduğu mantığından yola çıkar. Bu stil diyetlerde şeker ve nişasta yoktur. Yani, makarna, pilav, ekmek, hamur işleri bu perhiz listesinde yer almaz. Birey sınırsız ve yağ tüketir. Bu perhiz, kişiye sınırsız yeme imkanı verdiğinden, fazla birey tarafından uygulanır. Bu şekilde bir beslenme yanlıştır çünkü günlük almamız gereken karbonhidratlar devre dışı bırakılmıştır.

Karbonhidratlar, günlük almamız gereken kalorinin %55-60’ını oluşturur. Bu tarz bir gıda, yani fazla protein ve yağ alımı, trigliseridin ve kanda kolesterol oranının yükselmesine sebep olur.

Damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Vücutta gelişen ürik asit yüzünden, gut hastalığına yakalanma ihtimali artar. Böbrek fonksiyonları etkilenir. sonuç olarak, bu tarz bir perhiz dinç değildir.

Uygulamamanız gereken bir başka perhiz ise, protein zengini diyetlerdir. Bu diyetler et, tavuk, balık, deniz ürünleri ve yağsız peynir içerir. Buna ilave olarak yağsız salata ve yağsız haşlanmış sebze eklenir. Yağ ve karbonhidrat alımı son derece kısıtlıdır. Ayrıca bu tarz diyetlerde kalori kısıtlaması da bulunur.

Sıradan şartlarda ihtiyacın aşağı kalori alındığında kilo belirlemek sorun olmaz. Oysa bu tarz diyetleri uzun süre uygularsanız, kan yağları yükselecektir. Hekim kontrolü olmadan yapılan bu stil diyetler, vitamin, mineral eksikliğine ve besin bozukluklarına sebep olur.

Önemli olan ne kadar kilo verdiğiniz yok, sağlığınızı koruyarak ve sağlıklı beslenerek kilo vermenizi sağlamaktır. Bu yüzden, kilo sorununuz varsa, mutlaka doktor kontrolünde bir programa başlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.