Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Diyetsiz kilo vermenin yolları

17.02.2021
194
Diyetsiz kilo vermenin yolları

Mükemmel bir cisim için yapmanız gereken tek şey yeterli ve doğru beslemek. Arzu yaşamadan, ayrıntılı olarak listeler olmadan, hatta diyet yapmadan kilo vermenin püf noktaları var. İşte Uzman Beslenme Uzmanı Serkan Tutar’dan zayıflatan tavsiyeler…

1- YAVAŞ TÜKETİN

Yemeğinizi ortalama 20 dakikada tüketmelisiniz. Beynin tokluk hissini algılaması takriben 20 dakikadır.

2- UYURKEN ZAYIFLAYIN

Yağ yakan hormon olarak adlandırılan ‘ghrelin’ hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Eğer bu saatleri ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi önemli azalır. Yapılan bir çalışmada uyumlu uyuyan ve fazla geç saatlerde uyumayan bireylerin ortalama yüzde 6 civarında daha pozitif kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

3- HER GÜN ÇORBA

Lif içeriği yüksek sebze çorbaları veya tarhana, mercimek ve ezogelin çorbaları tokluk hissinizin daha ivedi olmasını sağlayacaktır. Çorbada en önemli husus ise, hazır olmaması ve içerisindeki tuz miktarının çok yüksek olmamasıdır.

4- NANE-LİMON İÇİN

Az şeker eklenerek hazırlanmış limonatanın içine nane atın. Bu şekilde günde sıradan 450 kalori daha az almış olacak ve bir ay içerisinde alma riskiniz olan 2.5 kilodan kurtulmuş olacaksınız.

5- YEŞİL NEHIR ÖNEMLİ

Yeşil çay içerisinde yer alan ‘kateşin’, keza metabolizma hızlandırıcı etkisi hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Bu meşrubat, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

6- SAKIZ ÇİĞNEYİN

Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde çiğneyeceğiniz naneli sakızın besine yönelmenizi engellediğini göreceksiniz. Bu alışılmışlık ile daha eksik kalori alacaksınız.

7- AKŞAMLARI SULU YİYİN

Bilhassa akşam yemeklerinde yağ içeriği yüksek, soslu yemekleri tercih etmek yerine su ve lif içeriği yüksek, kalorisi düşük, mevsime uygun sebzeleri seçim etmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır.

8- TABAĞINIZI KÜÇÜLTÜN

Minik tabak kullanarak jurnal alacağınız kaloriyi 200 kalori azaltabilir, hem 1 sene içerisinde 4 kilodan da kurtulabilirsiniz.

9- KISA VE GENİŞ KADEH KULLANIN

Uzun ve sıska bardaklar yerine, kısa ve geniş bardakları seçim etmelisiniz. Cornell üniversitesinde yapılan çalışmaya göre, içecekleri bu alıcı kadeh ile tüketmek, içeceklerden alınan kaloriyi yüzde 25-30 oranında düşürüyor.

10- EV TEMİZLİĞİ İLE 5 KİLO VERİN

Her gün fazladan yakacağınız 100 kalori ile diyet yapmadan, bir sene içinde, 5 kilo verebilirisiniz. Bunu için her gün 1.5 km yürüyüş veya 30 dakika ev temizliği veya 10 dakika yavaş tempolu koşu yapabilirsiniz.

11- PEYNİRLİ PİZZAYI TERCİH EDİN

Genelde bol kalorili olan ve şarküteri malzemeleri ile donatılmış olan pizzalar yerine, ince, kepek ekmekli, peynirli ve eksik yağlı olanları seçim edebilirsiniz. Bu şekilde bile jurnal kalori alımını 100 kalori civarında düşürmüş olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.