Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Eğri duruşunuzun sebebi mutsuzluk mu

18.02.2021
190
Eğri duruşunuzun sebebi mutsuzluk mu

Birçoğumuz eğri duruyoruz. Mutsuzluk bile postürümüzü etkiliyor. Mutlu olduğumuzda daha dik bir vücuda sahip iken, mutsuz ya da stresli olduğumuz günlerde kapanık bir gövde tipine, yani omuzlarımızın düştüğü kambur diyebileceğimiz bir pozisyona sahip oluruz. Postürdeki bozukluklar önemli rahatsızlığa neden oluyor.

Peki nedir postürü etkileyen faktörler? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, problemi uzak değil, yakında aramamız gerektiğini söylüyor. Yrd. Doç. Dr. Şenbursa, postürü etkileyen faktörler hakkında şu bilgileri verdi:

“Ayakların pozisyonu, yürüme bozukluğu, denge bozukluğu, ayak tabanındaki basış problemleri hepsi birer etkendir. Yere ayağımızın sürükleyici temas etmemesi de postürümüzü aşağıdan yukarıya değiştirir. Ayaktaki problem but kemiklerinin pozisyonu değiştirir, ayak kemikleri kalça kemiğinin pozisyonunu etkiler, kalça seviyelerindeki eşitlik bozulur. Kalça seviyesinin etkilenmesi omurgayı doğrudan doğruya etkiler ve omurganın eğriliklerinde şartların değişmesi meydana kazanç bunu takiben omuz seviyelerindeki eşitlik de bozulur”

Topuklu ayakkabılar, çantalar ve gebelik

Alışkanlıklar postürün bozulmasını etkileyen faktörler arasındadır. Kadınlarda topuklu pabuç kullanımı, tek yanlı takılan çantalar, hamilelik postürü etkiler.

Stres, kazalar, yaralanma, hatalı spor seçimi, sancı, duygu-koşul bozukluğu, uyku bozukluğu, kötü çalışma koşulları ise herkesi etkileyen geniş bir günlük hayat aktiviteleri yelpazesidir.

Alıştırma programları dinç bir çözüm

Ankara Medical Journal’da yayımlanan bir çalışmada ilkokul çocuklarının bilgisayar kullanımı ve çanta taşımasının postür üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, çocukların çanta kullanım alışkanlıkları doğru olmasına karşın, bilhassa sırtta sancı hissetmelerinin nedeninin postürde görülen asimetriden ve çanta ağırlığından kaynaklandığı düşünülmektedir. İlkokul çocuklarında postural asimetrinin bir kısmı olağan ve çoğalma döneminde düzelecek olarak kabul edilse bile, bir kısım bozuklukların erken dönemde fark edilmesi ve yetişkin dönemde çocuğun jurnal yaşantısını etkilememesi açısından yerinde egzersiz ve tedavi programıyla bozuklukların düzeltilmesi gerekir.

Telefonla konuşurken boynunuzu eğmemeye dikkat edin

2015’te Journal of Physical Therapy Science’da yayınlanan diğer bir çalışmada zeki telefon kullanan ve boyunda ağrısı olan 27 erkeğin, telefon kullanımı sırasında boyun açılarında farklılıklar tespit edilmiştir. Ağrılı grup zeki telefon kullanırken boynunu daha pozitif öne eğmiştir ve ağrıdan dolayı kasların motor kontrolünün etkilendiği saptama edilmiştir.

Artan teknolojiye olan bağımlılık; bilgisayar başında uzun zaman oturma, yolculukların araçla olması, telefonla hitabe veya kesintisiz telefon ekranına bakma gibi teknolojik faktörlerin de postürümüzü oldukça olumsuz yönde etkilediği yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

Aynanın aleyhinde vücudunuzu inceleyin

Postürünüzde bir problem olup olmadığını kendiniz de anlayabilirsiniz. Ayna karşısında vücudunuzu incelediğinizde kalça, omuz ve diz seviyelerindeki farklıklar veya yeni aldığınız kıyafetlerin bir tarafının diğer tarafından bambaşka görünmesi, ayakkabılarınızın tabanına baktığınızda bir tarafın hep daha fazla yıpranması gibi belirtiler postür problemi yaşadığınızı gösterir.

Postürü etkileyen faktörler hepimizin hayatının içinde yer alan, günlük rutinlerimizin kaynağı olan uğraşlarımızdır gerçekten. Öbür bir bakış açısı ve yeni bir duruş için fizyoterapistinize de danışmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.