Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ekmek kilo aldırmıyor

17.02.2021
187
Ekmek kilo aldırmıyor

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, ekmeğin sofralarımızın vazgeçilmez gıdası olduğunu belirterek, “Ekmek lüzum bedenimizi lüzum ruhumuzu besleyen, varlıklı kişiliği ile beslenmemizin baş tacı olmayı yargı eden bir yiyecek. Son yıllarda ne yazık ancak ekmeğin jurnal besin planından çıkarılarak rahatlıkla zayıflanabileceği yönünde popüler perhiz kültürünün oluşturduğu önemli bir yanlış var. Evet, yapılan öneri fazla kolay, ekmeği hayatınızdan çıkarın ve zayıflayın. Peki, ekmeği hayatınızdan çıkardığınız beslenme programında sağlığınızla ilgili karşılaşabileceğimiz sonuçları hiç düşündünüz mü?” dedi.

Kanar, bu diyetlerle verilen kiloların fazlasıyla geri alındığına uyarı çekerek, “Ekmek yemeden kilo verme söz konusu olduğunda ne eyvah ama işin sıhhat boyutundan hiç bahsedilmiyor. Bu dek dikkatsizce yapılan bir önerge bireylerde kalp damar rahatsızlıklarında, böbrek hastalıklarında, yeme ve tavır bozukluklarında, diyabet hastalığında, karaciğer hastalığında ve daha birçok afiyet probleminde artışa neden olabiliyor. Sağlıkla ve kalıcı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız ekmeksizdiyet olmaz” diye konuştu.

“EKMEK KİLO VERDİRİR”

Afiyet kaynağı tam tahıllı ekmekleri yemek için fazla niçin olduğunu andıran Kanar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekmeğinizi tam buğday, çavdar, çok tahıllı veya yulaflı seçim etmeniz sayacağım bütün bu faydalardan yararlanmanızı sağlayacak. Ekmek tok tutar, iştah kontrolünü sağlar. Acıkma sıklığınızı dengeler, tokluk şehvetli sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı denetleme altına almış olursunuz. Bütün tahıllı ekmek içeren diyetin diyet lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun vakit tok kalmanızı sağlar.”

Ekmeğin bilinenin tersine kilo aldırmadığını kilo verdirdiğine savunan Kanar, “Bütün tahıllı ekmekler yağ oranınızı düşürerek kilo kontrolüne muavin olur ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını engeller. Yani bu ekmekler şişmanlatmaz tersine zayıflamaya yardımcıdır. Diyetinizde bütün tahıllı ekmek harcamak geri dönüşümsüz kilo vermenizi sağlar. Ahenkli bütün buğday, çok tahıllı, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir gıda olan ekmek çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir” dedi. Ekmeğin, kilo kaybederken cilt elastikiyetini koruduğunu aktaran Kanar, şunları söyledi:

“Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşük ve perhiz lifi yüksek olduğundan zayıflama diyetlerinde mutlaka bulunmalı. Keza, ekmek kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya yardımcı olur. Öğününüze ekmekle başlayıp formda kalın. Karbonhidrat kaynağı bir besin olan ekmeğin sindirimi ağızda başlar ve çok daha kısa sürede beyne tokluk sinyalleri iletir. Öğününüze 1 parça ekmeği çiğneyerek başlayın. Böylece daha kontrollü bir öğün geçirir ve tokluk hissedersiniz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.