Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Ekmeksiz diyet mutsuz ediyor

17.02.2021
204
Ekmeksiz diyet mutsuz ediyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gıda ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, bilinçsiz zayıflama diyeti uygulamaya çalışanların çoğunlukla ekmeği diyetlerinden çıkarttıklarını ama vücudun enerji gereksiniminin karşılanması için karbonhidratlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyine ve bireylerin sosyoekonomik yapısına alt olarak tüketilen ekmek miktarı değişim gösterse de jurnal alınan enerjinin büyük bir bölümünün ekmekten sağlandığına muhabere eden Özenoğlu, “Ekmek, nötr aroması olduğu için diğer yiyeceklerle tüketilir. Jurnal ekmek tüketimi bireylerin özelliklerine, alışkanlıklarına, yaşam ve alıştırma biçimlerine ve diyetlerinin bileşimine kadar değişir. Fiziki çalışması fazla olanların pozitif enerji harcadıklarından ekmek tüketimleri de ceset çalışması az olanlardan daha yüksektir” dedi. Doç. Dr. Özenoğlu, bilinçsiz zayıflama diyeti uygulamaya çalışanların sıklıkla ekmeği diyetlerinden çıkartarak yerine patates, makarna gibi ekmek eşdeğeri besinleri koyduklarının görüldüğüne dikkati çekti.

YETERİ KADAR HARCAMAK GEREKİR

Vücudun enerji gereksiniminin karşılanması için başta karbonhidratlara gereklilik olduğunun altını çizen Özenoğlu, şöyle devam etti: “Uzun süre yeterli karbonhidrat alınmadığında vücudun çalışması aksayacağından bu ihtiyacın karşılanması için beynimizde bulunan yeme merkezi kişiyi acele güç kaynağı olan şekerli beslenme tüketimine yönlendirecektir. Beyaz un, kabuksuz pirinç, patates gibi glisemik indeksi yüksek besinlerin de vücutta şeker gibi kullanıldığını unutmamak gerekir. bu nedenle, çözüm zayıflama diyetlerinden ekmeği kaldırmakta yok arıtılmış edilmemiş bütün tahıllardan yapılan sağlıklı ekmek çeşitlerini yeteri kadar tüketmekten geçer.

Özenoğlu, ideal bir beslenmede karbonhidratların toplam enerjideki payının yüzde 55 ile 60 arasında olduğunu ve kolay karbonhidratlardan gelen oranın bunun yüzde 10’unu geçmemesi gerektiğini vurguladı.

YETERSİZ KARBONHİDRAT MUTSUZLUK NEDENİ

Karbonhidrat yönünden fakir zayıflama diyetleri ile ne tokluk hissinin devamlılığının ne de beyne tatmin edici üzüm şekeri geçişinin sağlanacağından bir zaman sonra mutsuzluğun zorunlu olacağına değinen Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, şunları kaydetti: “Laf konusu mutsuzluk bir yandan diyete devam etmeyi güçleştirirken, dahası da bireyi bilhassa tatlı tüketmeye yöneltecektir. Glisemik indeksi düşük karbonhidratlar (rafine edilmemiş tam tahıllarda bulunan karbonhidratlar) beyne ılımlı fakat sürekli üzüm şekeri geçişi sağlarlar. Bu Nedenle, beynin enerji ihtiyacı aralıksız karşılanmış olur. Bunun sonucunda ise bireyin dikkati, algılaması, devingen hissetmesi daha uzun süre devam eder. öte taraftan sinir siteminin çalışması için ihtiyacımız olan B vitaminleri bütün tahıllarda yoğun olarak bulunur. Tam tahılların tüketilmemiş olmasına bağlı B karmaşık vitaminlerinin eksikliği de sinir sistemiyle ilgili bozukluklara, bunalım, anksiyete, rahatsızlık gibi duygusal dalgalanmalara yatkınlığı artıracaktır. bu nedenle, çözüm ekmek tüketiminden kaçınmakta değil içten ekmek ve tahılları tüketmektedir.

BEYAZ EKMEK YERİNE TAHILLI EKMEK

Tam tahıl ekmeklerinin B karışık vitaminleri yanına, E vitamini, çinko, selenyum, krom gibi mineraller ve posadan da zengin olduğunun altını çizen Özenoğlu, tam tahıllı ekmeğin önemi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Tam tahıllı ekmek posa içeriğinin yüksek olması nedeniyle, özellikle zayıflama sürecinde sık rastlanan kabızlık sorunu ile baş etmeye de yardımcıdır.Bütün buğday unundan yapılan ekmeğin vitamin ve mineral içeriği beyaz un ekmeğinden çok daha yüksektir. bununla birlikte vücutta enzimler göre sindirilemeyen karbonhidratların oluşturduğu posa miktarı da saflaştırılmamış undan yapılan ekmekte yüksektir. Bunun yanına, kepekli ve çavdar ekmeğinin enerji değeri beyaz ekmekten daha düşüktür. Posa, bağırsaklarda su çekerek hacim oluşturur, şişlik sağlar. Bu şart doyma merkezini uyararak tokluk duygusunun hissedilmesine yardım eder. Tam tahıllı ve kepekli ekmekler çözünmez posa yönünden zengindir. Çözünmez posa sindirilmeden atılır ve enerjisi daha düşüktür . Tahıllar sindirim sisteminin ahenkli çalışmasında etkili olduğu için kabızlık, hemoroit ve sütun kanserine karşı da koruyucudur. Keza yavaş sindirildiği için kan şekerinin düzenlenmesine ve kan lipit düzeylerinin dengelenmesine yardım eder. Kültürümüzde ve beslenmemizde önemli bir yere sahip olan ekmeğimizin beslenme değerini ve dürüst tüketmeyi bilmeliyiz.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.