Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Erkeklerin moda trendi hastalık nedeni

18.02.2021
194
Erkeklerin moda trendi hastalık nedeni

Hollywood yıldızlarının çorapsız pabuç giymesiyle başlayan bu trend kısa sürede tüm erkekleri sardı. Ülkemizde de erkekler yaz aylarını çorapsız olarak geçiriyor. Oysa uzmanlar uyarıyor çorapsız pabuç giymenin fazla ciddi zararları var.

Mantar enfeksiyonuna niçin oluyor

Ayakta vücudun her yerinden daha pozitif salgı bezi olduğu için her gün takriben çeyrek litre ter üretiyor. Podiatrist Emma Stevenson yaptığı açıklamada son yıllarda ayakta mantar enfeksiyonu şikayetlerinin arttığını söyledi. “Ayaktaki ter oranına tabi olarak çorapsız kundura giymek, madura ayağı gibi oldukça ciddi mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.” diye ekledi. Su toplaması ve kızarıklıklarla başlayan mantar enfeksiyonlarının kundura çorapsız giyildiğinde ortaya çıkma ihtimali daha yüksek. Çünkü ayakkabının içi ayaktaki nemi tamamiyle ememediği için bakterilerin çoğalmasına yol açıyor.

Koku yapıyor

Çorap ayakkabıyla ayak arasında bir bariyer oluşturuyor, ayaktaki teri emiyor ve ayakkabının kokmasına engel oluyor. Günümüzde üretilen ayakkabıların çoğunun içinde nefes almayan sentetik bir materyal kullanılıyor. Ayakkabının iç astarı nefes almadığında nem, ısı ve bakteriler ayakkabının içine hapsoluyor. Mantar enfeksiyonları çoğunlukla ayakkabıları ve çorapları çoğu kez değiştirmemekten kaynaklanıyor. Emma Stevenson ayakkabıların içinde zararlı bakterilerin oluşmasını engellemek için en azından 48 saat havalandırılması gerektiğini söylüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.