Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Eti dinlendirmeden tüketmeyin

18.02.2021
205
Eti dinlendirmeden tüketmeyin

Kurban Bayramı’nda da her bayramda olduğu gibi sofralarda ağır et yemekleri ve tatlılar yer alıyor. Afiyet için beslenmede en önemli şeyin içten yiyecek seçimi ile besin gruplarının dengeli tüketilmesi ve porsiyon kontrolü olduğunu vurgulayan Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Dinç Hayat Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Kurban Bayramı’nda da bu ilkeden uzaklaşmadan beslenmemizi planlamak kayda değer. Dolayısıyla sindirimi baskı olan kırmızı et tüketiminin de jurnal ihtiyacımız değin olmasına itina göstererek seçimler yerine getirmek sağlığımız için zorunlu” biçiminde konuştu.

az yağlı et

Diyabet, kan basıncı ve kalp hastaları eksik yağlı etleri seçim etmeli

Kırmızı etlerin dolu yağ ve kolesterol içeriğinin daha yüksek olduğunu bildiren Dinç Yaşam Yöneticisi Beslenme Uzmanı Sibel Mumcu, “Kurban Bayramı da kırmızı et tüketimin ön plana çıktığı günler olduğu için yüksek tansiyon, yürek-damar, şeker hastalığı (şeker) ve mide hastaları yağsız ve az yağlı eti tercih etmeli ve kesinlikle aşırıya kaçmamalı” uyarısında bulundu.

dinlendirme

Etler dinlendirildikten sonra tüketilmeli

Yeni kesilmiş hayvan etlerinin ayrıca sindiriminin ayrıca de pişirilmesinin dinlendirilmiş etlere göre çok daha zor olduğunu söyleyen Mumcu, “Kurban Bayramı’nda sakatat tüketimi de artı oluyor. Sakatatlar kolesterol açısından fazla zengin besinlerdir. Yüksek kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski içeren bireylerde sakatatlardan uzak durmalı” dedi.

Ete pişirirken yağ eklenmemeli

Etleri pişirirken kızartma-kavurma gibi ağır pişirme yöntemleri yerine ızgara, fırın veya kendi suyu ile pişirme gibi yöntemleri kullanmanın daha dinç olduğunu bildiren Beslenme Uzmanı Sibel Mumcu, “Pişirirken hem yağ eklenmemeli, doğrudan ateş üzerinde de pişirme yapılmamalı” açıklamasında bulundu.

Etlerin yanında sebze tüketilmeli

Etlerin yanında sebzenin de mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyleyen Sibel Mumcu, “Bütün tahıllar, meyveler ve süt ürünleri de dengeli şekilde öğünlerde yer almalı, eğer tatlı tercih edilecekse ağır tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar hatta en iyisi taze meyveler ile tamamlanmalı” dedi. Akışkan tüketiminin de unutulmaması gerektiğini vurgulayan Mumcu, “İçecek olarak şekerli ve asitli içecekler yerine ayran seçim edilmeli, günde 8-10 kadeh su da mutlaka içilmeli” önerisinde bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.