Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Evde kilo devretmek olası

17.02.2021
189
Evde kilo devretmek olası

Evdeki buzdolabına ve misafirlikte hazırlanan ikramlara karşın, bir takım noktalara uyarı ederek kilo vermeniz olası.

Evde bütün besinler gözünüzün önünde duruyor, buzdolabı ise bütün karşınızda ve bir de komşunuz öğleden sonra misafirliğe geliyor! Evde kilo almak gerekli olmaya başladı ve siz kendinize bir türlü içten bir besin programı ve öğün düzeni oluşturamadınız. Tükettiğiniz besinlerin çeşidini ve miktarı da değişti.

Dengelenmiş beslenmeyi öğrenin

Evde kilo devretmek veya ideal kilonuzu gözetmek, doğru çözüm önerilerini uygulayarak olası olabilir. ”Ev işi yapıyorum, oldukça hareketliyim” diye düşünseniz de, gerçekte konut işleri tatmin edici derecede bedensel aktivite içermez ve tükettiğiniz besinler değişmedikçe bölgesel olarak kilo almanız olur. Hem evde daha eksik sosyal ortam yaratmak kontrolsüz besin tüketimini engelleyerek, kışın dengeli beslenmeyi öğrenmenizi kolaylaştıracak ve kilo kontrolü sağlayarak yaza daha sağlıklı ve fit girmenizi sağlayacaktır.

Evde kilo tahsis etmek için

– Güne en sağlıklı öğün olan kahvaltıyı yaparak başlayın.
– Beslenmenizi gözden geçirin, artı karbonhidrat taşıyan besinleri tüketmeyin.(Ör. Poğaça, börek, kek, makarna, pilav)
– Pozitif miktarda yağ taşıyan yemekler yememeye ve pişirmemeye çalışın. Kızartma gerçekleştirmek yerine, fırında ya da buğulama yöntemi ile pişirin. (Ör. Yağlı kağıt kullanarak fırında patates kızartması yapın.)
– Tatlı veya şeker harcamak istediğinizde, kek ya da kurabiye pişirecekseniz, pekmez veya eksik miktarda şeker ek edin ve tam buğday unu kullanın.
– Çikolata harcamak yerine, meyve, kuru meyve veya kuru meyve barları tüketin.
– Porsiyon ölçülerinizi ve besin çeşitliliğinizi ayarlayın. Porsiyon miktarınızın artmaması için öğün atlamamaya özen gösterin.
– Besin günlüğü tutarak, öğünlerinizi saatlerine ve miktarlarına kadar yazmaya çalışın.
– Ev toplantılarına ve arkadaşlarınızla buluşmaya aç gitmeyin. Mutlaka ara öğün yapın. (Ara öğün alternatifleri: 4 kuru kayısı + 2 adet ceviz ya da 2 adet etimek + 1 adet eksik yağlı karper peyniri)
– Tükettiğiniz içecekleri gözden geçirin. Fazladan şeker ve kalori almamak için, kola yerine maden suyunu veya meyve suyu yerine suyu seçim edin.
– Yapabildiğiniz değin somut aktivite ve yürüyüş yapın. Bu, sağlıklı bir karoser şekline sahip olmanızı da sağlayacaktır. (Ör: Haftada 3 gün 30 dakika yürüyüş ya da her gün 5 defa 5 kat inip –çıkmak veya her gün 20 kere mekik sürüklemek)
– Eğer maddi aktivite miktarınızı ölçemiyorsanız, adım sayar ( pedometre ) kullanın. Ev içinde günde 5000 adıma ulaşmaya çalışın.

Evde kilo devretmek için besin alışkanlıklarınızda yapacağınız her olumlu değişiklik, sağlıklı kalabilmeniz için size muavin olacaktır. aynı zamanda besin seçimleriniz, vücudunuzun göreceği yararı veya zararı belirleyecektir. Besin davranışlarınızı ve fiziki aktivitenizi düzenlemenize karşın istediğiniz sonucu alamıyorsanız, mutlaka diyetisyeninize danışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.