Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Fazla dezenfektan kullanımı ciltte sorunlara yol açıyor!

06.04.2021
58
Fazla dezenfektan kullanımı ciltte sorunlara yol açıyor!

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Asıl Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Bitip Tükenmez, aşırı dezenfektan kullanımının ciltte kurumaya, pullanmalara, çatlaklara ve incelmeye niçin olacağı uyarısında bulundu.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ahali Sağlığı Esas Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bitip Tükenmez, koruma gücü sınırsız olmayan insan derisinin zararlı etkenlere direnebilecek, vücudu koruyabilecek bir halde tutulmasını sağlamanın, son derece manâlı olduğunu söyledi.Çevreyle en çok bağlantı kurulan ellerin temizliğinin kayda değer olduğunu belirten Yorulmaz, “Temizliğin birinci şartı su ve sabunla temizlemektir.

TAKINTI HALİNE GETİRMEYİN

Bunlara ulaşamayacak durumdaysak dezenfektan kullanabiliriz. Şüphesiz bu dezenfektan maddeler su ve sabuna tarafından cilde daha pozitif zarar verme potansiyeline sahip.Ellerimizi ve derimizi temizleyelim fakat bunda da aşırıya kaçmayalım. Bunu bir saplantı haline getirmemek lüzumlu. Takıntı haline getirildiği zaman diğer sorunlarla karşılaşabiliyoruz.” dedi.

CİLT SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Bitip Tükenmez, insan cildinin yüzde 10-15 su içerdiğini, bu suyun normalden fazla ya da eksik olmasının deri bütünlüğünün bozulması için ortam oluşturduğunu belirtti.
El temizliğini abartmanın bir takım zararları olduğunu ifade eden Yorulmaz, şöyle devam etti: “Fazla sık kolonya veya dezenfektan göstermek, bu suyun veya dezenfektanın deriden uzaklaşması esnasında derinin içerdiği suyu da beraberinde götürmesi sebebiyle ciltte kurumaya, pullanmalara, çatlaklara ve incelmeye neden olur.O nedenle dezenfektan kullanımında da el hijyeni sağlamada da ölçülü edinmek en dinç yoldur. Derimiz bu yolla incelip, çatlayıp, zedelendiğinde iki önemli sorun ortaya çıkar.Birincisi hijyen için elimizi yıkamak, arındırmak, kolonya sürmek güçleşir. Sancı nedeniyle hijyenini sağlamada güçlüklerle karşılaşırız.

İkincisi bu çatlaklar, incelmiş ve zedelenmiş deri, vücudumuzu korumada yetersiz kalır. Mikroplarla daha kolay enfekte olarak vücudumuza o zararlı etkenlerin daha kolay girmesiyle sonuçlanabilir. bu nedenle el hijyenini ölçülü biçimde yapmakta yarar vardır.”Bitip Tükenmez, yapılan çalışmaların el hijyenine tatmin edici özenin gösterilmediğini ortaya koyduğunu, salgın sürecinde el hijyeninin son derece kayda değer olduğunu aktardı.

“Kirli ortamda çalışmıyorsanız eldiven kullanmayın” 

Bitip Tükenmez, doğru eldiven kullanımının da el sağlığı açısından manâlı olduğunu belirtti. Benekli ortamda çalışılmıyorsa, deterjanla temas edilen çamaşır ve bulaşık yıkama işleri yapılmıyorsa eldiven kullanmanın gereksiz olduğunu açıklayan Yorulmaz, şunları kaydetti:
 
“Eldivenin terlettiği eldeki ısı, mikropların çoğalması için en uygun ortamı oluşturur. Dolayısıyla böyle bir ortamda suyla daha pozitif teması keza cildin bu yolla zedelenmesine ayrıca de var olan mikropların çoğalmasına neden olur.
Çok benekli ortamlarda çalışmıyor isek eldiven uygulamak gerekli değildir. Koronavirüste elle bulaşmanın, elimizi ağzımıza, gözümüze, burnumuza götürmediğimiz sürece fazla az olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla steril veya yok, eldiven göstermek çok lekeli ortamlarda çalışmıyor isek gerekli değildir.”

KAYNAK:PEMBENAR

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.