Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Genç kızlara kısırlık uyarısı

18.02.2021
186
Genç kızlara kısırlık uyarısı

Türkiye’de her beş kadından biri, genç kızların yüzde 10-15’inde Polikistik Over Sendromu (PCOS) var. Bu rahatsızlığa sahip hastaların yüzde 8-10’u kısırlık tedavisi görüyor.

Yumurtalıklarda irileşme ve çoğu küçük kist oluşumuna neden olan PCOS, genç kızlarda ve üreme çağındaki kadınlarda sık rastlanan ve üreme dahil böylece fazla sistemi etkileyebilen bir sendrom. Günümüzde değişen hayat ve gıda tarzının da katkısıyla, genç kızlık döneminde kontrol edilmesi gittikçe zorlaşan bu sendrom, ileriki yıllarda kadına ait esas kısırlık sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne yazık ama, çare açısından ilaç alternatifleri tatmin edici olmayıp sıkça öbür problemler için birden fazla hap kullanılması gerekmekte.

Orlando’da 2017 Iç Salgı Bezleri Derneği toplantısında sunulan ve İspanya’da yapılan çalışmanın sonuçları, kullanılan yeni tedavi kombinasyonunun, keza PCOS’nun genç kızlarda sebep olduğu karın içi ve karaciğer yağlanmasına keza de ilerde ortaya çıkacak kısırlık soruna çözüm olabileceğini ortaya koydu.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Barselona Üniversitesi’nde yapılan ve genç kızları sevindirecek çalışma hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırma ortalama yaşı 16 olan, olağan kiloda ve seksüel etkin olmayan 36 genç kız üstünde yapılmıştır. 34 kişinin tamamlayabildiği çalışmada, katılımcılar tesadüfen iki ilaçtan birini aldılar. Bazıları olağan kombine OKS, bazıları da SPIOMET (yani 50 mg spiranolakton, 7,5 mg pioglitazone, 850 mg metformin) aldı. Katılımcılara Akdeniz diyeti uygulayarak, egzersiz konusunda teşvik edildiler. İlaçları 12 ay aldılar ve sonra 12 ay daha devam ettiler. Katılımcıların adetleri kaydedildi ve tükürüklerinde haftalık progersteron ölçümü yapıldı. Araştırmacılar göre tedaviden sonra 3-6 ve de 9-12’nci aylar arasındaki ovulasyon (yumurtlama) sayısı hesaplandı. bununla birlikte katılımcıların cisim kompozisyonları; abdominal ve karaciğer yağlanması, kolesterol ve insülin seviyeleri, kanda dolaşan androjen miktarları da değerlendirildi. Tedaviden önce PCOS’lu genç hanımların kandaki insülin, kolesterol, androjen ölçümleri ve iç organ yağlanması, dinç yaşıtlarından daha fazlaydı. Çare sırasında SPIOMET bölge grupta bütün bu patolojik değerler olması gereken alışılagelmiş değerlere dönmüş olup, çare sonrasında OKS bölge gruba göre fazla daha uzun zaman olağan olarak kalmıştır. Bu yeni çare seçeneği bilhassa yaşları veya tabi etkilerinden dolayı OKS kullanamayacak olan genç kızlar için umut verici olup ilerde gelişebilecek üreme sorunlarına da engel olduğu için ağırlık taşımaktadır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.