Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gençlerde görünen Parkinson hastalığına uyarı

16.02.2021
185
Gençlerde görünen Parkinson hastalığına uyarı

Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER) Nöroloji Uzmanı Dr. Başak Bolluk Kılıç, gençlerde Parkinson hastalığına niçin olan faktörlere değinerek önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Bolluk, Parkinson’un beyinde ‘substansiya nigra’ denilen bir alanda bulunan ve ‘dopamin’ üreten nöronların kaybedilmesi ve buna tabi olarak bu maddenin azalması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu belirterek, “Beyin bu hücrelerin yüzde 60 ila 80’ini kaybettiğinde hastalık bulguları ortaya çıkmaya başlar. Parkinson hastalığı toplumda binde 2 ila 3 oranında görülüyor. Oysa bu oran 70 yaş üstüne çıkıldığında yüzde 0.5 ila 2 arasına ulaşır” dedi.

“Genç parkinson’da kalıtımsal faktörler rol oynayabilir”

Yaşlılık hastalığı olarak bilinen Parkinson’un gençlerde de görülebildiğine uyarı çeken Dr. Bolluk, sözlerine şöyle devam etti: “Parkinson’da ortalama teşhis konulma yaşı genelde 60 yaş üzeridir. Hastalarının yüzde 5 ila 10’unda hastalık açılış yaşı 20 ile 50 arasındadır. Genç yaşta görülen Parkinson’da kalıtımsal yatkınlık faktörü bulunuyor. Fazla nadir olgularda, Parkinson sözde bulgular çocuklarda ve genç adölesanlarda da görülebilir. Ailesinde Genç Parkinson hastalığı bulunan bireyler ırsi risk altındalar demektir. Bu genlerin çoğunluğu çekinik (resesif) ırsi geçici özellik göstermektedir”

“El, ayak ve çenede titremeye dikkat”

Dr. Bolluk, genç yaşta görülen Parkinson’un belirtilerini ise şu şekilde açıkladı: “Bulgular yaklaşık olarak ileri yaşta ortaya meydana çıkan Parkinson bulgularıyla aynı. Hareketlerde yavaşlama, yüz mimiklerinde donuklaşma ve ‘maske yüz’ diye ifade edilen görünüş, vücudun bir yanında istirahat halinde ön planda ortaya meydana çıkan ‘para sayar’ tarzda titreme, minik adımlarla ve öne eğik olarak yürüme, yürürken bir kolun sallanmaması ilk göze çarpan belirtilerdir. Titreme başlıca ilk bulgu olarak ortaya çıkmakta, el ve ayakta, bazen de çenede gözlemlenebilmektedir. Hastalar teşhis alır almaz ne kadar erken tedaviye başlarlarsa hayat kaliteleri de o oranda erkenden eskiye yakın haline döner. Son yıllarda yapılan çalışmalar Parkinson tedavisine erken başlanmasının, rahatsızlık bulgularının ilerlemesini engellemede etkin olduğunu göstermiştir”

“Gençlerde daha yavaş seyrediyor”

İleri yaşlarda görülen Parkinson’a nazaran gençlerde hastalığın daha ılımlı ve yavaş ilerlediğinin altını çizen Dr. Bereket, “Gençlerde, yaşlılarda görülen Parkinson bulgularından farklı olarak bunama, zihin bozukluğu ve denge bozukluğu görülme oranları daha eksik. Genç hastalarda ara sıra dopamine cevap veren ve aşırı beden kasılmaları ile seyreden ‘Dopamine cevap veren distoni’ diyebileceğimiz bir diğer hastalık ile başlangıç aşamasında karıştırılması muhtemel olabilir. Buna ilave olarak genç hastalarda bazen vücutta bir takım ilaçların uzun süreli kullanımına yan olarak ikincil olarak ortaya meydana çıkan, ara sıra de geçirilmiş beyin iltihapları ya da damar tıkanıklıkları ardından artan aynı klinik tablolar ortaya çıkabilir. Bu olgular nadir olup ayrıntılı tetkik bulguları ya da laboratuvar tetkikleri ile ayırt edilebilirler” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.