Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gluten intoleransı belirtileri neler sindirim sorunları yaşıyorsanız…

18.04.2021
63
Gluten intoleransı belirtileri neler sindirim sorunları yaşıyorsanız…

Gluten intoleransı, bireylerde çölyak hastalığına benzer semptomlar veren, gluteni tolere edememe durumu olarak tanımlanır. Yapılan bilimsel araştırmalar çölyak dışı gluten duyarlılığı bir çeşit alerjik tepkime, allah vergisi immün cevap olarak gözlemlenmiştir. Peki gluten intoleransına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız? Yanıtı haberimizde!

Gluten intoleransı belirtileri şunlardır:

Sindirim sorunları

Sık Sık yaşadığınız gaz, şişlik, ishal ve kronik kabızlık gibi şikayetler gluten intoleransına muhabere ediyor olabilir.

Yorgunluk

Özellikle glutenli gıdalar tükettikten daha sonra görülen takâtsizlik, beyin sisi ve halsizlik hali, gluten intoleransının en bariz göstergelerinden biri.

Keratosis Pilaris

Üst kollarda görülen ve ‘tavuk derisi’ de denilen pütürlü deri döküntüsü, glutenin bağırsaklara hasar vermesi sonucu yağ asitleri ve A vitamininin yeterince verimli bir şekilde kullanılamamasından kaynaklanıyor olabilir.

Otoimmün rahatsızlıklar

Hashimato tiroidi, romatoid artirit, ülseratif kolit, lupus, psoriasis, skleroderma ve MS gibi otoimmün rahatsızlıkların da gluten intoleransı ile ilişkili olabileceğine dair araştırmalar mevcut.

Baş dönmesi

Sıklıkla görülen baş dönmesi, denge hissinin kaybı gibi belirtiler.

Hormonal dengesizlikler

Özellikle kadınlarda PMS (adet öncesi sendromu) ve polikistik over sendromu (PKOS) gibi hormonal dengesizliğe ast gelişen durumlar, gluten intoleransından kaynaklanabilir.

Fibromiyalji

Kronik bitkinlik ile birlikte görülen fibromiyalji, genellikle semptomların kaynağı bulunamadığında koyulan türde bir teşhistir. Belirtilere gluten hassasiyeti görülen kişilerde daha sık rastlanması dikkat çekicidir.

Baş ağrıları

Migren tipi baş ağrıları sık yaşanıyorsa, gluten intoleransı belirtisi olabilir.

Enflamasyon

Parmaklar, dizler ve kalçalarda irin, şişlik oluşması da gluten intoleransına ast gelişebilir.

Psikolojik sorunlar

Endişe, buhran, ani ruh hali değişimleri ve uyarı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar da gluten intoleransının bir sonucu olarak görülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.