Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Glutensiz Diyet: Besleyici atıştırmalıklarla açlık krizlerini yenin

17.02.2021
202
Glutensiz Diyet: Besleyici atıştırmalıklarla açlık krizlerini yenin

Gluten, buğday ve diğer tahıllarda yaygın olarak bulunan bir proteindir. Glutensiz diyet, gluten ve ürünlerinin tüketimini ortadan kaldırır. Bazıları gluten tükettikten sonra ast etkiler yaşar. Çölyak hastalığı, buğday alerjisi, glüten ataksisi ve çölyak dışı alınganlık, glutenin diyetten çıkarılması gereken durumlardan bazılarıdır.

Glutensiz diyete alışmaya çalışan çoğu kişi, öğünler aralarında özlem krizlerini yenmek için glutensiz atıştırmalıklar seçme konusunda sorun yaşıyor. Mevcut birkaç glutensiz atıştırmalık var, oysa birçok gözden düşmüş kaloriler ile yüklü. Glutensiz dinç atıştırmalıklar arıyorsanız, işte aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden bazıları.

Denemeniz gereken sağlıklı glutensiz atıştırmalıklar

Meyveler

Meyveler esas besinlerle doludur ve kilo verdirici özelliktedir. Herkesin mevsim meyveleri tüketmesi öğüt edilir. Bunlar formda kalmanıza muavin olabilecek besinlerle doludur. Bütün meyveler doğal olarak glutensizdir. Bir kase taze mevsim meyvesi yiyebilirsiniz.

2. İşlenmemiş kuruyemiş

İşlenmemiş kuruyemişler de doğal hallerinde glutensizdir. Kuru meyveler ve bir takım yağlı tohumlar da gluten içermez. Bazı glutensiz kuruyemişler, tohumlar ve kuru meyvelerle bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımdan bir avuç dolusu sizi tok hissettirebilir ve sağlığa zararlı kalori tüketimini azaltabilir.

Soslu sebze çubuğu

Bütün meyve ve sebzeler gluten içermez. Çıtır sebzeler seçebilir ve nefis bir sos hazırlayabilirsiniz. Bu kombinasyon kilo yönetimine muavin olabilir. Sağlıklı glutensiz atıştırmalıklar arayanlar için besleyici bir seçenektir.

Yoğurt

Birçok yoğurt glutensizdir. Satın alırken etiketleri okuyabilir ya da gibisi evinizde yoğurt yapabilirsiniz. Dinç kilo yönetimi için, ilave şeker ve koruyucu içermeyen yoğurtları seçin. Yoğurdunuzun üzerine taze doğranmış meyveler ekleyebilirsiniz. Taze meyveli sade yoğurt, oldukça sağlıklı bir atıştırmalıktır

Patlamış mısır

Darı, glutensiz bir tahıldır. Gluten intoleransı olan kişiler için güvenli bir atıştırmalıktır. Patlamış mısırınıza biraz tuz, yağ ve diğer glutensiz baharatları ekleyebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.