Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Gülmenin faydaları nelerdir stresi azaltmaya muavin oluyor!

18.04.2021
68
Gülmenin faydaları nelerdir stresi azaltmaya muavin oluyor!

Endişe, stres, anksiyete gibi problemler hayatınızı kıskaca aldıysa zorla bile olsa gülümsemek size ruh halinizi düzeltmede tezgâhtar oluyor. İnanması baskı gelse de gülümsemek vücutta endorfin hormonlarını salgılanmasına fayda bu da gerginlik seviyelerinin azalmasına yardımcı olur. İşte gülümsemenin daha önce duymadığınız faydaları!

Daha mutlu görünmek için…

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ancak yüz ifadelerimiz duygularımızı etkiliyor. Örneğin, tebessüm etmek mutluluk duygularını güçlendirirken kaşlarını çatmak bizi olumsuz duygulara daha pozitif çekiyor.

Stres seviyesi azalır

Gülümsemek yalnızca sizi daha eksik endişelendirmekle kalmaz, stresi de azaltır. Gülümsediğinizde vücudunuz endorfin salgılar ve bunlar yüzünüzdeki kasların hareketleri tarafından tetiklenir.

Bütünsel idrak sağlıyor

Yapılan araştırmalar, gülümseyen insanların ayrıntılara odaklanmaktan ziyade büyük devlete ait görme yeteneğinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Araştırmalara göre, gülmek nasıl dikkatinizi genişletiyorsa, mutsuz, gergin ve stresli almak da uyarı odağını daraltıyor.

Sempatik bir algı oluşturursunuz

Çalışmalar gülümseyen insanların daha arkadaşça ve daha şirin olarak algılandığını gösteriyor. 2005 yılında yapılan bir araştırma, hakiki ve doğru bir gülümsemenin açık sözlülük algısını arttırdığını ortaya koydu. Gülüş genellikle bir işbirliği işareti olarak algılandığından, gülen insanlar da daha güvenilir kabul edilir.

Konsantrasyonu iyileştirir

Gülümsemenin, insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayarak konsantrasyonunu artırdığını ve bunun daha iyi odaklanmaya yol açtığını belirten incelemeler da var. 2010 yılında yapılan bir araştırma, en fazla güler yüzlü şahısların bununla beraber ‘uyarı genişliği’ (çok sayıda nesneyi kısa bir süre içinde algılayabilme ve anımsayabilme yeteneği) sergilediğini gösterdi.

Cebren gülmek bile mutlu hissettirebilir

Pek çok egzersiz gülümsemenin ruh halinizi iyileştireceğini gösteriyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi duygularımız, yüz ifademizden etkileniyor. Bu da seslenmek oluyor ancak, kendinizi fena hissettiğiniz bir anda cebren da olsa gülümserseniz hemen etki edecek ve daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.