Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Güneş Gözeticiler Hakkında Doğru ve Yanlış Öğrenilenler!

07.04.2021
197
Güneş Gözeticiler Hakkında Doğru ve Yanlış Öğrenilenler!

Güneş gözetici kremler hakkında doğru öğrenilen yanlışlar..
Yanlış: “Güneş gözetici kullanmama gerek yok. Tam gün içerideyim.” Doğru: Emin misiniz? UVA ışınlarının otomobillerin pencerelerinden, binalardan ve hatta uçaklardan basitlikle geçebildiğini anımsayın. Zamanınızın büyük çoğunluğu otomobilin içinde, büronuzdaki pencerenin kenarında ve kısa süreli olarak dışarı çıkarak geçiriyorsanız, kesinlikle güneş gözetici kullanmanız gerektiğini dinlediğinizde donakalacaksınız. Günlük SPF’si en az 15 olan güneş gözetici, ıslatıcı veya makyaj malzemeleri kullanmalısınız.
Yanlış: “Güneş gözeticileri deniz kenarında sürmek tesirini 2 kat artırır.” Doğru: Güneş gözetici kremler cildiniz tarafından 30 dakikada emilir. Bu sebeple plaja gitmeden veya güneşe çıkmadan 30 dakika evvel konutta sürüp çıkmanız gerekir.

Yanlış: “SPF 15 etkenli, ıslatıcı, SPF 15 etkenli fondöten ve SPF 15 etkenli pudra kullanıyorum. Başka Bir Deyişle toplam olarak 45 SPF etkenle korunuyorum.” Doğru: Üç SPF 15 etkenli mahsul kullanırken, yalnızca SPF 15 etkenle korunmuş olursunuz.

Şayet değişik SPF kıymetli mahsuller kullanırsanız yüksek koruma elde edebilirsiniz.
Yanlış: “Dışarı çıkarken yalnızca bacaklarıma ve kollarıma güneş gözetici sürüyorum. Kıyafetimin altına sürmüyorum. ” Doğru: Burada dikkat faktörüz gereken bir nokta var. Üzerinizde giysilerinizin olması bütün olarak güneşten korunacağınız anlamına gelmez. Pamuklu bir tişört SPF 5 ve uzun bir şort asgari SPF 15 etmeni kadar koruma sağlar.
Güneş gözeticilerle alakalı 3 sual ve yanıtları!
Neden büyüklerimiz güneş kremi kullanmamalarına karşın oldukça sıhhatli ve iyi görünüyorlardı? Ne yazık ki büyükanne ve babalarımızın yaşadıkları dünyadan değişik bir seyyarede yaşıyoruz. Ozon katmanı daha öncekisinden olduğundan daha ince olduğu için güneş ışınları cilde daha fazla hasar verebiliyor. Dahası, asırlarca evvel bu cins gözetici mahsulleri üretmek olası değildi..
Fiziksel ve kimyevi özellikli güneş gözeticiler arasındaki fark nedir? Kimyevi özellikli olanlar daha mı sıhhatlidir? Fındık kabuğunun içi zamanla kurur, güneşin dolaylı tesirlerinden korunamaz.Cildin yalnızca dış yüzeyi gözetir. Kimyevi güneş gözeticiler ise, hem cildi hasarlı ışınlardan gözetir hem de tesirlerini tehlikesiz olarak yok eder. Ayrıca, satışa sunulmadan evvel değişik ve detaylı testlerden geçirilmişlerdir. Bu cins güneş gözeticiler, cilt tarafından emilir ve idrarla atılır. Fiziksel güneş gözeticiler ise, yalnızca cildin dış yüzeyinde kalır, beden tarafından emilmez. Neticede; hamile veya emzikli anneler kimyasak güneş kremlerinden uzak durmalıdır. Kendileri ve 5 yaş altı çocuklar için fiziksel Physical sunscreen özellikli güneş gözetici kremler kullanabilirler. Şayet duyarlı bir cildiniz varsa ya da kimyevi güneş gözeticileri seçim etmiyorsanız, fiziksel güneş gözeticiler müthiş bir alternatif olabilir.
Şayet güneş gözetici sürersem D vitamininden yararlarından yararlanabilir miyim? D vitamini herkes için ehemmiyetli bir vitamindir. Yapılan araştırmalarda insanların yeterince D vitamini almadığı tespit ediliyor. Takribî 15 dakika güneşte kalmak D vitamini seviyesini yükseltiyor. Dermatologlar ise, tüm gün güneş altında kalmanın cilt içinn oldukça hasarlı olduğunu belirterek, D vitami lüzumunun güneşte uzun saatler beklemek yerine, besinler ile vitamin ilaçlarından alınmasını öneri ediyor.

Yafta güneş gözetici kremleri kullanmak zorundamıyız? güneşten gözetici kremler ve tesirleri güneşten korunmak muhtemel mi? güneş gözetici kremler bereketli mi? neden güneş gözetici kremler plajdayken mi güneş gözetici kremleri sürmeliyiz? güneş gözetici kremleri ne zaman sürülmeli?

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.