Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hangisi daha sağlıklı: Kahve vs çay

17.02.2021
175
Hangisi daha sağlıklı: Kahve vs çay

Kahve ve çay dünyanın en popüler içecekleri arasındadır. İkisi de aynı sıhhat yararları sağlarken, bir takım farklılıkları vardır.

İşte hangisini seçeceğinize karar vermenize yardım etmek için kahve ve siyah nehir karşılaştırması.

Kafein içeriği

Kafein, dünyada en çok tüketilen uyarıcıdır. Kahve ve nehir dahil birçok meşrubatta bulunur. İnsan sağlığı üzerindeki ayrıca olumlu keza de negatif etkileri ile bilinir. İki eşit porsiyonda çaya tarafından kahve iki kat fazla kafein içerir. İnsan tüketimi için güvenli kabul edilen kafein miktarı jurnal 400 mg’dır. Bir fincan (240 ml) demlenmiş kahvede ortalama 95 mg kafein bulunurken, benzer porsiyon nehir 47 mg kafein içerir.

Bilim adamları kafeinin olumlu etkilerini araştırırken ilk önce kahveye odaklanmış olsalar da, her iki meşrubat de bu maddenin öbür miktarlarını içermesine rağmen sağlık durumu açısından fayda sağlayabilir. Kafein alımı bir takım kronik hastalıklar riskini azaltabilir ve atletik performansı, ruh halini ve zihinsel uyanıklığı artırabilir. Kafein, merkezi sinir sisteminiz için dinç bir uyarıcı görevi görür, bu yüzden sporda performans arttırıcı bir madde olarak kabul edilir.

Kafeinin zihinsel kurnazlık üzerindeki etkisine gelince, incelemeler hem kolay hem de karmaşık görevlerde performansı artırdığını gösteriyor. Dengeli kafein alımı demans, Alzheimer hastalığı, metabolik sendrom ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucu etkiler gösterebilir.

Antioksidanlar açısından varlıklı

Antioksidanlar vücudunuzu özgürlük radikal hasarlarına karşısında korur ve bu da bir takım kronik hastalıkların gelişmesini önlemeye tezgâhtar olabilir. Ayrıca nehir ayrıca de kahve, özellikle polifenoller olan antioksidanlarla doludur.

Dere ve kahvede çoğu polifenol grubu bulunur. Siyah çay thearubiginler ve kateşinler, kahve ise flavonoidler ve klorojenik asit (CGA) bakımından zengindir. Yakın zamanda yapılan bir egzersiz, theaflavinler ve thearubiginlerin, akciğer ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini ve sonunda onları öldürdüğünü keşfetmiştir.

Lösemi hücrelerinde yapılan incelemeler da aynı sonuçlar ortaya koymuş ve siyah çayın kansere karşısında koruyucu özelliklerinin olabileceğini göstermiştir. Ancak daha pozitif araştırmaya gereklilik duyulmaktadır. öte yandan, kahvenin antikanser özellikleri üstüne yapılan incelemeler, CGA içeriğinin, gastrointestinal ve karaciğer kanserine karşısında koruyan, güçlü bir kanser hücresi büyümesi durdurucu görevi gördüğünü keşfetmiştir.

Antioksidan aktivitelerinin yanı sıra, polifenoller kalp hastalığı riskini de düşürmektedir.

Enerji seviyelerini artırabilir

Hem kahve hem de nehir enerji artışı sağlayabilir fakat bambaşka şekillerde.

Kahvenin enerji üzerindeki etkisi

Kahvenin içindeki kafein enerji seviyenizi yükseltir. Kafein, dopamin seviyesini artırarak ve adenosini bloke ederek uyanıklığı artırır ve yorgunluğu azaltır. Dopamin, kahvenin uyarıcı etkisinden sorumluluk sahibi olan kimyasal habercidir, çünkü yürek atış hızınızı arttırır. Hem, kahvenin tiryakilik özelliklerine katkıda yer alan beyninizin ödül sistemini de etkiler. öte yandan, adenosinin uyku teşvik edici bir etkisi vardır. Kafein, onu bloke ederek takâtsizlik hissinizi azaltır.

Kahve içildiğinde vücudunuz 45 dakika içinde kafeinin yüzde 99’unu emer, ama en yüksek kan konsantrasyonları alımdan 15 dakika sonradan başlar. Bu yüzden çoğu insan acele bir enerji artışına gereklilik duyduğunda bir fincan kahveyi seçim eder.

Çayın enerji üzerindeki etkisi

Çay, daha eksik kafein içermesine karşın, beyni harekete geçiren dinç bir antioksidan olan L-theanine bakımından zengindir. Kafeinden ayrı olarak, L-theanine beyninizin alfa dalgalarını artırarak strese karşısında koruma sağlayabilir, bu da sakinleşmenize ve rahatlamanıza asistan olur. Dere da kahveye aynı şekilde kuytu ve kurnaz bir zihinsel durum sağlar.

Hangisi daha iyi

Kahve; kalp yetmezliği, çarpıntı ve yüksek kan basıncı gibi birçok alt etki ile ilişkilendirilse de, çalışmalar, orta düzeyde tüketimin tehlikesiz olduğunu gösteriyor. Antioksidan bileşimleri çeşitlilik gösterse de, kahve ve siyah nehir değişik sağlık koşullarına karşısında koruma sağlayabilen kayda değer bileşiklerin kaynaklarıdır.

Kahveye atfedilen öteki sıhhat iddiaları aralarında Parkinson hastalığına aleyhinde korunma ve daha düşük tip 2 şeker hastalığı ve alkolsüz karaciğer yağlanması riski bulunmaktadır. öte taraftan, nehir, böbrek taşlarına ve artritlere aleyhinde koruma sağlayabilir. Kahve, çaydan daha yüksek bir kafein içeriğine sahiptir ve bu, derhal enerji artışı arayanlar için iyi olabilir. Ancak hassas kişilerde anksiyete ve bozuk uykuya neden olabilir. Hem, kafeinin beyniniz üzerindeki etkisi nedeniyle, yüksek kahve alımı bağımlılığa niçin olabilir.

Kafeine karşısında fazla hassassanız, nehir daha iyi bir seçim olabilir. Uyarıcı etkisi ile sizi rahatlatabilecek sakinleştirici özelliklere sahip bir amino asit olan L-theanine içerir. Bir De, doğal bitkisel çayları seçim edebilirsiniz. Aynı yararları sağlamayacak olsalar da , kendi yararlarını sunabilirler.

Son not

Kahve ve siyah çay kilo kaybına tezgâhtar olabilir ve dağıtılmış metabolik süreçlerle bazı kronik hastalıklara aleyhinde koruma sağlayabilir. Ayrıca, kahvenin yüksek kafein içeriği size süratli bir enerji artışı sağlayabilir, ancak siyah çaydaki kafein ve L-theanine kombinasyonu enerjide daha kademeli bir artış sunar. Her iki içecek de ölçülü olarak dinç ve güvenlidir, böylece kişisel tercihinize veya kafeine aleyhinde hassasiyetinize yan olarak her ikisini de tüketebilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.