Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal vücuttaki nedensiz morarmalara uyarı!

09.01.2023
69
Hastalık habercisi olabilecek 5 sinyal vücuttaki nedensiz morarmalara uyarı!

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyorsa aman uyarı! Bu belirtiler vücutta önemli hastalıkların habercisi olabilir. vücutta hastalık habercisi olabilecek belirtiler hakkında merak edilenleri Uz. Dr. Açlık Kaplan’dan öğrendik. 

Tırnaklarınız beyazsa… 

Tırnaklardaki inşa ve renk değişikliği vücutta gelişen birtakım sistemik hastalıkların habercisi olabilmektedir. Mesela; sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık çivi durumu veya tırnaklardaki beyaz lekeler demir eksikliği anemisinin bir bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Tırnaklarda bombeliğin artması durumu ise; siroz, akciğer kanseri, bronşektazi ve bir takım bağırsak hastalıklarında görülebilen bir belirtidir. Tırnakta siyah çizgilenmeler ise çivi yatağında kanama ya da melanoma denilen bir kanser türünün habercisi olabilir.

 Gözler de sağlığın aynası

Sklera denilen gözün beyaz kısımlarında sarı renk olması, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Göz kapaklarındaki ödem, şişkinlik böbrek fonksiyon bozukluğuna göze çarpan ederken, gözbebeklerinin eşdeğer büyüklükte olmaması kafa içi kanama, ve beyin travmaları gibi önemli nörolojik hastalık durumlarında görülebilir. Göz bebeğindeki küçülmeler ise bir takım kimyasal toksinlerle ve ilaçlarla zehirlenmelerini işaret edebilmektedir.

Cildiniz kuruyorsa aman uyarı! 

Ciltte kendiliğinden ortaya çıkan morarmalar; lösemi, immun trombositopenik purpura gibi bazı kan hastalıklarının erken bulgusu olabilirken; ciltteki beyazlamalar vitiligo ya da mantar enfeksiyonlarında görülebilmektedir. Saçlı deride artı kepek, diz ve dirseklerde beyaz lekelerin varlığı sedef hastalığını; ciltte ağrılı, yüzeyden şişmiş, içi su batmış kırmızı lezyonların olması ise zona hastalığını muhabere edebilir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı, az akışkan tüketimi ya da tiroit bezinizin az çalışmasına yan olabileceği gibi, böbrek yetmezliğinin de bir bulgusu olabilir. Özellikle kalp yetmezliğine tabi periferik dolaşımın bozulduğu durumlarda deri; solgun renkli, terli ya da morumsu bir renk alabilir. Ciltteki sararmalar da karotenin aşırı tüketimine yan olabileceği gibi karaciğer ve safra yollarındaki tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir.

 İstemsiz kilo kaybı yaşıyorsanız… 

Kişide istemsiz ve seri kilo kayıpları varsa mutlaka tiroit hormon fonksiyonları ve kan şekeri incelenmelidir. Hipertiroidi ve şeker hastalığı hastalıkları için ani kilo kayıpları hastalığın ilk bulgusu olabilir. Bunun yanına çoğu kanser hastalığı özellikle açıklanamayan kilo kaybı ile seyredebilmektedir. Gece terlemesi, alev ve kilo kaybı üçlüsü lenfoma ve lösemi hastalıklarında, kansızlık ile birlikte kilo kaybı ise mide ve bağırsak kanserlerinde görülmektedir. Kilo kaybına eşlik eden halsizlik, öksürük ve yüksek ateş varsa akciğer enfeksiyonları veya tümörleri açısından araştırılmalıdır. Sırt ağrısı ile ortaya meydana çıkan kilo kayıpları da akciğer tümörlerinin ve pankreas hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

Yürek yetmezliği ve siroz nedeni ile kilo artışı olabilir

Hareketin azalması ya da yeme alışkanlıklarında deformasyon olmaksızın ortaya çıkan kilo artışları, metabolik bir takım hastalıkların habercisi olabilmektedir. Tiroit bezi bazal metabolizmayı düzenleyen hormonlar üretmektedir. Tiroit bezinin yavaş çalıştığı hipotiroidi durumunda kilo artışı, halsizlik, cilt kuruluğu ve saçlarda akma meydana gelebilir. Yeniden şeker metabolizmasının bozulduğu insülin direnci ve diyabet hastalıklarında da ani, açıklanamayan kilo artışı kendini gösterebilir. Yürek yetmezliği, karaciğer sirozu gibi vücutta istikrarsız birikiminin görüldüğü hastalıklarda da kilo artışı görülebilmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.