Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hepimizin yaptığı bu hata boynu vuruyor

18.02.2021
179
Hepimizin yaptığı bu hata boynu vuruyor

Bilgisayar başında çalışanlar yaşamının bir bölümünde boyun ağrısı çekebiliyor. Çalışmalar, Amerika’da 2 kişiden birinin her sene boyun ağrısı şikayetiyle hekime başvurduğunu gösteriyor. Boyun ağrılarının özellikle büro çalışanlarında görüldüğünü vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Fiziki Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Günlük hayatta alınabilecek bir takım önlemlerle boyun ağrıları önlenebilir. Çalışırken elleri özgürlük bırakabilmek için telefon ahizesini omza sıkmak boyun ağrısına niçin olabiliyor” açıklamasında bulundu.

Hareket halinde almak boyun ağrısını önler

Yüzüstü pozisyonunda uyumanın boyna fazladan tartı bindirebildiğini gösteren Somut Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, “Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçin” uyarısında bulundu. Olabildiğince aktif olunmalı. Uyumlu fiziki aktivite yapan bireylerin her yerde eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı fazla daha eksik.

Masa başı çalışanlar sık sık gerinmeli

Stresin boyun bölgesinde gerilmelerine ve adale zorlanmalarına niçin olabildiğini vurgulayan Maddesel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, masa başında çalışanlara sık sık gerinmeleri gerektiğini belirterek, “Omuzlarınızı yukarı dürüst kulak hizasına kadar yükselttikten daha sonra düşürebildiğiniz değin düşürün. Bunu beş defa baştan edin. Kürek kemiklerinizi birleştirin ve beş saniye süreyle o kadar durduktan daha sonra gevşeyin. Emrindeki boyun kaslarınızı esnetmek için oturur pozisyonda sol elinizle koltuğunuzun oturağına tutunarak vücut ve boynunuzu zıt tarafa içten eğin. Ardından bu hareketi sağ elinizle yeniden edin” önerisinde bulundu.

Ekran göz hizasında olmalı

Araçtaki kafa desteğinin ayarlanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Semih Akı, “Içten ayar, başınızı ve boynunuzu daha iyi destekler. Uzun süreler vasıta kullanıyor ya da bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız çoğu kez mola verin. Boynunuza fazladan tartı bindirmemek için kafanızla omurganızı düz bir çizgi halinde tutmaya gayret edin. Ekran göz hizasına gelecek şekilde alıştırma masanızı, koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.