Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda meydana çıkan yaraya dikkat!

24.11.2022
78
HIV virüsü nasıl ortaya çıkar ağızda meydana çıkan yaraya dikkat!

HIV virüsü nasıl ortaya çıkar? HIV virüsünün belirtileri neler? Nasıl çare edilir? Uzmanlar uyarıyor! Aman ağız içerisinde oluşan yaralara dikkat! Estetik Diş Doktoru Dr. Efe Kaya dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonların HIV bulgusu olabileceğini açıklama ederek, “ HIV artı hastalarda ağız içi mantar enfeksiyonun da yükselme görülür. Oral mukozada beyaz görüntüler, genellikle genç bireylerde dudak kenarlarında kırmızı beyaz lezyonlar HIV bulgusu olabilir” diyor. Merak edilen soruların yanıtlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

Diş eti problemleri çok görülüyorsa… 

AIDS tablosunda yoğun diş eti problemleri görülür. Hemen Hemen tüm AIDS hastalarında diş eti iltihabı (gingivitis) görülür. Diş eti problemleri ağrılı ve yoğun kanamalıdır. Ağız içinde sızısız genel olarak tat alma bölgesinde morumsu kahverengi lezyonlar HIV’ i dikkat çekici edebilir” dedi. 

Ağız bölgesinde yaralar oluşuyorsa… 

Baş ve boyun bölgesin oluşacak kötü huylu yapıların vücudun diğer bölgelerine bölüştürme olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Kaya, “Papillom virüsü olarak adlandırdığımız HPV virüsü ise ağız bölgesinde karnabahar görünümlü lezyonlar oluşturabilir. Baş boyun bölgesi vücudun damar ağının en yoğun bulunduğu bölgedir. Bu bölgede oluşabilecek fena huylu yapıların lenf drenaj sistemi ile vücudun diğer bölgelerine yayma ihtimali çok yüksektir” şeklinde konuştu. 

İyileşmeyen yaralara aman dikkat! 

Genellikle erkeklerde kasık ve ağız bölgesinde görülen İyileşmeyen yaralara uyarı edilmesi gerektiğini gösteren Dr. Kaya, “Ağız bölgesinde 3 hafta boyunca iyileşmeyen aralıksız kanama odaklı olan yaralara dikkat edilmeli muhakkak bir doktora danışılmalıdır. Kanser hastalığı vücudun iyileşme mekanizmasını bozduğundan ve vücudu kontrolsüz gözenekli olan bölünmesine zorladığından bu koşul kanserin habercisi olabilir” ifadelerini kullandı. 

 Şiddetli bir ağız kurluğunuz varsa… 

Dr. Efe Kaya, ağız bölgesinde hissedilen olağandışı durumların başka hastalıkların habercisi olduğunu ifade ederek” Eğer şiddetli bir ağız kuruluğu çekiyorsanız bu kullandığınız bir ilaca yan olabileceği gibi salgı bezi hastalığı olan sjögren sendromunun habercisi olabilir. Ağız içindeki tükürük dişleri temizlerken dişlerin çürümesine de engellemede yardımcıdır. Bu sebeple azalmış tükürük salgısı dişler üzerindeki çürük olasılığını artırır.  Yoğun çürük problemlerinin bir sebebi de bu olabilir. Diş etleri çene kemiği bölgesinden kan damarı alır ve beslenir. Diş etlerinin dinç görüntüsü mercan pembe rengidir. Soluk bir diş eti rengi görüntüsü kansızlık (kansızlık) hastalığını muhabere edebilir. Dişlerin üzerindeki şiddetli aşınma bulgusu mide asidinin ağıza geldiğini göze çarpan eder. Bu durumda reflü ve bulimia tablosunu bizlere düşündürür.Reflü mide kapandığının bütün kapanmaması durumu ve mide asidinin bu kaçaktan ağıza sızması durumudur. Mide asidi çok adaleli bir asit olduğundan dişlerin üzerine maruz bırakıldığında dişleri eritebilir. Bulimia ise yemekten sonradan hastanın yediklerini kusarak çıkarma durumdur. Tekrar bu durumda mide asidi dişler ile yoğun temastadır” açıklamalarında bulundu. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.