Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Hodan yağının faydaları nelerdir hangi bölgelerde kullanılır?

26.11.2022
64
Hodan yağının faydaları nelerdir hangi bölgelerde kullanılır?

Hodan yağı veya hodan bitkisi ülkemizde fazla bilinen, tanıdık, kullanılan ürünler değildir. Aslına bakarsak yabani olarak doğal ortamda yetişen hodan, ağız yoluyla alındığında ya da hodan yağı olarak kullanıldığında cilt sağlığına ve genel ceset sağlığına iyi gelmektedir.

ROMATOİD ARTRİT AĞRILARINA 

Hodan yağı, otoimmün hastalıkların semptomlarını hafifletmeye asistan olduğu iyi şekilde bilinebilir, fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar, hodan yağı ve romatoid artrit üstüne odaklanmış fazla fazla araştırma vardır.
Hodan yağı kapsüllerini jurnal olarak alanların inflamasyon rahatlama, şişmelerde azalma, hassasiyet ve eklem ağrılarının azaldığı tespit edildi.

EGZAMA-SEFED HASTALIKLARI VE SİVİLCE TEDAVİLERİNDE

Dahili olarak alınan ve topikal olarak kullanılan hodan yağı, seboreik dermatit, sedef hastalığı, egzama ve hatta akne dahil olmak üzere enflamatuar cilt durumlarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Fiilen, hodan yağının en iyi araştırılmış faydalarından biridir. Dinç cilt, nem, elastikiyet ve pürüzsüzlük için tatmin edici miktarda lipitlere ve keza deri bozukluklarının önlenmesine bağlıdır. Sağlıklı cildin korunması ve cilt bozukluklarının hafifletilmesi için en kayda değer çoklu doymamış yağ asitleri, omega-6 ailesinin, yani GLA’nın esansiyel yağ asitleridir.

hodan yağının faydaları

Deri yağlarındaki eksiklikleri tamir etmek için yapılan çalışmalarda GLA bulunmuştur. Cilt yeterince koruyucu yağ ya da lipit üretemediğinde, bağışıklık sisteminin düzensizleşmesi ve iltihaplanma artışı ile sonuçlanır. Egzama gibi problemlerle sonuçlanır. Diyetinizde esansiyel yağ asitleri eksikse, cildin sağlığı için gerekli olsa da, hodan yağı iyi bir doğal ilaç olabilir. Araştırmalar, İki ay baştan başa günde iki kez 720 miligram GLA alanların deri sağlığında kayda değer gelişmeler olduğunu göstermiştir.

DİŞ ETİ İLTİHABI TEDAVİSİ

Hodan yağının anti- inflamatuar etkilerinin, periodontitin (diş eti iltihabı) tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Prostaglandinler, Lökotrienler ve Esansiyel Yağ Asitlerinde yayınlanan bir çalışmaya ilişkin raporlar, hodan yağı takviyeleri alan kişilerin daha iyi diş eti sağlığına sahip olduklarını ve periodontitis ile ilişkili diş eti iltihabının azaldığını göstermiştir.

hodan yağının faydaları

BAZI KANSER HASTALIKLARINDA

Hodan tohumu yağı ve GLA’nın her ikisi de kanser hücrelerinin büyümesiyle savaşabilecek antioksidan ve anti-mutajenik özelliklere sahiptir. Laboratuar çalışmalarında, her ikisinin de, aynı zamanda sağlıklı konakçının ömrünü uzatırken, toksik hücrelerin ömrünü manâlı ölçüde kısaltabilen sitotoksik aktiviteler sergiledikleri gösterilmiştir. Fazla inflamasyona ve bir hastalığın gelişimine yol açan altta yatan oksidatif genetik hasarı azaltma yeteneği baştan sona DNA’nın yanı sıra doğal bir kanser tedavisi için bir hodan yağı takviyesi alınması önerilmiştir.

AKCİĞER RAHATSIZLIKLARI

Akciğer sağlığını cesaretlendirmek ve solunum yolu enfeksiyonlarını çare etmek
Hodan yağının keza akut sağlığını desteklediği, işleyişini iyileştirdiği ve hem akut solunum sıkıntısı sendromu, keza öksürük ve boğaz ağrısı da dahil almak üzere solunum bozukluklarını tedavi ettiği gösterilmiştir. Gerçekten, bu durumları çare etmek için uzun süredir kullanılmaktadır – ve hatta soğuk algınlığı ve gribin iyileşme süresini hızlandırmakta, hap alma ve inflamasyonu erteleme gereksinimini azaltarak daha fena solunum semptomlarına yol açabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.