Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

İş yerinde dinç beslenmenin püf noktaları

18.02.2021
191
İş yerinde dinç beslenmenin püf noktaları

Metropollerde yaşayan çalışanların en büyük sorunu, işe yetişememe telaşıyla kahvaltı yapamamaları ve aç kalma sürelerinin uzunluğu. İş yeri koşulları, alıştırma saatleri, işe gidip gelme şekli ve süresi, egzersiz arkadaşlarının alışkanlıkları gibi etkenlerle besin sorunları da değişiyor. Hayat kalitesini arttırmanın ve dinç yaşamanın en esas şartlarından biri olan tatmin edici ve dengeli beslenmenin, jurnal hayatımızın her döneminde kayda değer bir yere sahip olduğunu söyleyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Dinç Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Günlük hayatın koşturmacasında özellikle ofis çalışanları birçok süre yemek için fırsat bulamaz, bile bile atlarlar veya unuturlar. Ama egzersiz hayatında maddi ve zihinsel performans için besin fazla önemlidir. Yapılan işin niteliğine tarafından, çalışanın enerji ve beslenme ihtiyacı değişkenlik göstermekle birlikte, eksik ceset gücü gerektiren büro işlerinde çalışanların enerji ihtiyacı daha azdır. Bu ihtiyacın karşılanmasında da ahenkli ve dengelenmiş bir beslenme planı önemlidir” dedi.

Şahısların kendi beslenmelerine özen gösterirken kurumsal firmaların da birlikte çalıştıkları iş ortağının sunduğu hizmetlere uyarı etmelerinin kayda değer olduğunu anlatan Mumcu, “Bu noktada yemek hizmeti veren firmanın bünyesinde beslenme uzmanı bulunması ve dengeli öğünler konusunda yönlendirici olması önemli” şeklinde konuştu.

Diyetisyen Sibel Mumcu ofiste sağlıklı beslenmeye yönelik şu önerilerde bulundu;

Kahvaltı

Sabah kahvaltısı ofis çalışanları göre çoğu zaman atlanan ya da poğaça, simit gibi süratli atıştırılan yiyeceklerle geçiştirilen bir öğün halinde tüketilir. Ancak güne iyi bir başlangıç için kahvaltı içeriğinde protein, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinler mutlaka olmalıdır. Poğaça, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yerine peynirli bir sandviç ve bir meyve daha dengeli bir kahvaltı seçeneğidir. Sandviçler akşamdan evde de hazırlanabilir.

Ara öğünler

– Gün içinde yapılan ara öğünler önemlidir. Sağlığa Zararlı atıştırmalıklardan yürüyüp gitmek beslenme kalitesini iyileştiren manâlı bir adımdır. Yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, minik hazır sandviçler, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, gofret, kraker, bisküvi gibi sadece yağ, şeker ve undan oluşan yiyeceklerden fazla daha dinç ve besleyicidir.

– Bundan Böyle öyle çok ofiste gıda otomatları da bulunuyor. Buralarda da dinç seçenekleri arayın. Gıda otomatlarından kuru yemişler, kuru ya da taze meyveler alınabilir. Böylece çok yerde bulunabilen ambalajlı taze meyve dilimleri iyi birer ara öğün olabilirler. Yanına tekrar akarsu-kahve otomatlarından alınan şekersiz sütlü bir kahve ile ikili seçimler oluşturabilirsiniz.

– Ofis ikramlarının da daha ufak porsiyonlarda ve sağlıklı seçeneklerden olmasına özen gösterin. Doğum günü kutlamalarında veya toplantı ikramlarında pasta, kurabiye gibi hamur işi ürünler yerine taze veya kuru meyveler seçim edilebilir.

– Su tüketimi de çok önemlidir. Günlük akışkan ihtiyacı yalnızca kahve, akarsu gibi içeceklerle karşılanmamalı mutlaka “su” da içilmelidir. Su içmekte zorlanıyorsanız nane, maydanoz gibi taze otlar, limon, zencefil, çubuk tarçın, karanfil gibi aromatik baharatlar kullanarak aromalı sular hazırlayabilir ve bunları tüketebilirsiniz.

Öğle yemekleri

– İş yeri restoranı desek mi yemekhane kelimesi yerine? ya da yakın bir restoranda yeniliyorsa, bunlarda dürüst seçimlerden oluşmalıdır. Fast-food tarzı çabuk tüketilen yiyeceklerden, kızartılarak hazırlanan seçeneklerden, pide-pizza gibi yoğun hamurlu yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Daha fazla ızgara seçenekler, sebze ve salatalar seçim edilmelidir.

– Ofisteki çalışma hayatı, çoğunlukla masa başında, kişilerin hareketini azaltan, ulaşımda için daha çok araç kullanılan ve yürüyüşün az olduğu, kişiyi inaktif bir hayata yönlendiren biçimdedir. böylece yürüyüş için bütün fırsatları uygulamak ve olası ise ahenkli spor gerçekleştirmek, keza çalışma hayatının getirdiği stresle başa çıkmada ayrıca de sağlığı korumada oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.