Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kafa karıştıran 10 perhiz efsanesi

17.02.2021
180
Kafa karıştıran 10 perhiz efsanesi

Kilo kaybı hakkında doğrusu en saf ve doğru olan bilgilere sahip misiniz, yoksa gördüğünüz ve duyduğunuz her şeyi uyguluyor musunuz? Diyetler şaşırtıcı, hadi birlikte göz atalım!

– Saat 19.00’dan sonradan hiçbir şey yemeyin söylemi, eğer 21.30’da uyuyorsanız geçerlidir ancak gece yarısını geçtikten sonradan uyuyan biriyseniz ne olacak?

Gece saatlerinde ne yediğiniz önemlidir ve ne kadar yediğiniz, yahut yiyebilirsiniz. Bir kase yoğurt içine atılmış bir kaşık yulaf ya da birkaç diyet bisküvi ile bir parça peynir, yanında yeşil çayla birlikte yiyebilirsiniz.

Yediklerinizin ne olduğu fazla önemlidir. Örneğin kötü karbonhidrat ile iyi karbonhidratı birbirinden ayırmalısınız. Fena karbonhidratlar rafine basit şekerlerdir ve kan şekerinizi çabucak yükseltirler. Hem vücutta yağ olarak saklanırlar. Fakat daha karışık olan karbonhidratları seçerseniz, sindirime destek olacaklardır. Bunlar meyve, sebze ve tahıllardır. Kan şekeriniz dengede kalır ve iştahınızı teftiş edebilirsiniz.

Yemekten önce bir tas çorba içmek kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Bu bilgiyi bitmiş okumuşsunuzdur ama bunun doğru olabilmesi için sizin de doğru çorbayı seçmeniz gerekir. Bahsi geçen sadece sebzelerden oluşmuş ve içine başka bir şey katılmamış sebze ve tavuk çorbasıdır.

Kalorisi yüksek olan kremalı çorbalar, hazırlanmış çorbalar, içine un katılarak yapılan bakliyat çorbaları kesinlikle bu kapsamda değerlendirilmemeli çünkü onların kalorisi ve gıda değerleri belli başlı yemeğiniz değin ve ara sıra artı bile.

Diyet yaparken kırmızı etten uzakta durmanız gerektiği doğru değildir. Oysa aşırıya kaçmamanız gerekir. Zaten diyetin amacı hiçbir şeyin aşırısına kaçmamanızdır. Kırmızı et protein ve demir açısından büyük bir kaynaktır.

Etin yağsız olanını, kıymanın yağsız olanını seçin. Porsiyon kontrolü yapın. Takriben aya kadar kırmızı et haftada 1 ya da 2 defa tüketilebilir.

– Üzerinde her doğal yazana inanmamalısınız. Herhangi bir nebati ilacı almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Nebati bir ilaç olması, onun kimyasal işlemlerden geçmediğinin garantisi çağırmak değildir.

Yağı emen, yağı yaktığını söyleyen öyle fazla hap piyasada kontrolsüz olarak satılıyor. Bunlara bitkisel etiketiyle satıldığı için güvenemezsiniz.

1 kilo demir mi ağırdır, yahut 1 kilo pamuk mu? Tabii ama ağırlıkları aynıdır fakat büyüklükleri farklıdır. Bunu yiyeceğe çevirirsek, hacimleri büyük olduğunda aldığınız tedarik da değişir.

1 kilo yağlı besinden aldığınız kalori ile yağsız besinden aldığınız kalori benzer değildir. Porsiyon büyüdüğünde aldığınız yağ oranı da büyüyorsa, iki beslenme içinde siz yağsız olanı tercih etmelisiniz. 1 gram protein 4 kaloridir, 1 gram karbonhidrat da 4 kaloridir fakat 1 gram yağ 9 kaloridir.

Aldığınız tüm kiloları kalıtımsal mirasınıza kuşkusuz atamazsınız oysa onu yok da sayamazsınız. Kalıtımsal halinizin farkında olan elde etmek önemlidir, neden mi?Eğer ailenizde obezite, diyabet, hormon hastalıkları, kanser gibi vakalar varsa, önleminizi alarak daha dinç bir besin yöntemi bulabilirsiniz. Genetik mirasınız, size neler olabileceğini gösterir ve tedbir almanızı sağlar.

Metabolizmanızın kontrolünü mutlaka elinizde tutun. Aç hissettiğiniz vakit yemek yiyin çünkü metabolizma kullanılmaya hazırlanmış demektir.

Eğer yemez ve istek halini sürdürür veya geçiştirirseniz, vücudunuz kendini kilitleyecek ve bir zaman boyunca yediğiniz her şeyi depolamaya başlayacaktır.

– Vücudunuzun hareket etmeye ihtiyacı var. Ancak bunun en manâlı ve esas şart olduğunu unutmayın. Ceset amaçlamak ve enerji tüketmek üzerine planlanmıştır.

Yapmanız gereken yediklerinizden pozitif kalori harcamaktır. Bunun için çabalarsanız, kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.

-Yediklerinizi yakacak ve vücudunuzdaki yağları bir anda eritecek mucize bir gıda yoktur! Bunlara lütfen inanmayın. Vücudunuz bir makine ve bu makinenin bir takım işleyiş kuralları var, ona uyarsanız, size doğru hizmet verecektir.

Bir Takım besinler vücudunuzun hızlanmasında yardımcıdır. Mesela greyfurt yağ yakımını hızlandırır fakat 2 porsiyon patates kızartması yedikten sonra greyfurt yemeniz bir şey değiştirmez. Mucize aramayın, dinç olanı yapın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.