Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kahve ve çikolata ikilisinin bilinmez faydası

18.02.2021
193
Kahve ve çikolata ikilisinin bilinmez faydası

Safra taşı oluşumu, en sık görülen hastalıkların başında yer alır. Her yaş grubunda görülse de genç yaş kadınlarda erkeklere tarafından 3 kat daha artı görülür. Genelde bulgu vermeyen safra taşının şiddetli karın ağrısı ve bulantı-kusma ile giden safra kesesi iltihabına neden olabildiğini söyleyen Liv Hospital Genel Cerrahi ve Hepatopankreatobilier Uzmanı Prof. Dr. Kemal Dolay “Safra taşı safra kanalına düşüp sarılık, hatta ölümle sonuçlanabilen safra yolu ve pankreas iltihaplarına da neden olabilir” diyor.

Öğün atlamayın

Karaciğer, jurnal 1 litre safra üretir ve özlem durumunda bunu safra kesesinde koyulaştırarak depolar. Yemekten yarım saat sonradan safra kesesi kasılarak içindeki safrayı, besinler sindirilsin diye bağırsağa bırakır. Safranın içinde farklı alanlara yönlendirilmiş tuzlar, kolesterol ve safra boyaları gibi maddeler bir denge içinde bulunur. Herhangi bir nedenle (fazla yağlı besin, hızlı kilo alma-verme, kolesterol yüksekliği, geçirilmiş mide ve ince bağırsak ameliyatları vb) bu denge bozulursa safra kesesinde minik taşlar oluşur. Bilhassa sabahtan kahvaltısını atlayanlarda, profesyonel takviye almadan şok diyetlerle süratli kilo verenlerde safra kesesi uzun süre kasılmadan beklediği için safra taşı oluşma riski artar. bu nedenle atlanan öğünlerde 30-40 gram bitter çikolata yiyen ve 1 fincan kahve içenlerde safra taşı oluşumunu azalacaktır.

Hamileler de yemeli

Hamileliğinin birincil aylarında aşırı kusma yaşayan kadınlarda da safra taşı riski artar. Bu durumdaki hamile kadınlar yemek yemek yiyemediği dönemde eksik arz çikolata ve kahve ile safra taşı oluşumunu azaltabilir. Safra taşına alt şikayetleri başlayan hastalarda böbrek taşı gibi taşların kırılması söz konusu değildir ve safra kesesinin taşlarla birlikte ameliyatla alınması şarttır. Altın standart kapalı yöntem denilen karın duvarı kesilmeden 3-4 adet küçük delikten yapılan laparoskopik ameliyattır. Sancı ve işe dönme süresi ameliyata göre çok kısadır.

Safra kanalı taşlarına ameliyatsız çözüm: ERCP

Ameliyatı geciktiren hastalarda safra taşı kanala düşerse sarılık, karaciğer ve pankreas iltihaplarına neden olabilir ve ivedi tedavi gerektirir. Bu durumda ERCP denilen ağızdan endoskopi yöntemiyle 12 parmak bağırsağına açılan bölüme girilerek 5-15 dakikalık bir işlemle bu taşları ameliyatsız elde etmek muhtemel olur. Bu yöntemle ilk önce safra kanalı edinmek üzere safra yolunda taş varlığında, safra yollarında akut iltihap durumunda, taşa ast sarılık veya pankreatit büyüyen hastalarda, pankreas kanseri ya da safra yolu kanserine alt tıkanma sarılığı artan hastalarda şikayetleri çözmek muhtemel olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.