Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kilo almanızın nedeni yetkisiz dişiniz olabilir

17.02.2021
207
Kilo almanızın nedeni yetkisiz dişiniz olabilir

Yetkisiz dişin karoser sağlığımız dışında psikolojik olarak da bizi mutsuz ettiğini bildiren ve ülkemizdeki 65 yaş üzeri dişsizlik oranının yüzde %67 olduğunu andıran Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Diş Doktoru Recep Eşkar, “Erişkin bireylerin yedide birinde yetkisiz ağız sağlığının psikolojik ve sosyal huzura etkisi olduğu, lezzet almayı, iletişimi, sosyal ilişkileri ve öteki jurnal aktiviteleri azalttığı görülmüştür.

Araştırmacılar yetişkinlerin diş kayıplarına olan reaksiyonlarını; özgüven kaybı ve özimaj değişimi, yoksunluk, görünüşlerinden memnuniyetsizlik ve kendilerini daha ileri yaşlarda seziş biçiminde sıralamışlardır.” dedi.

Kilo almanızın nedeni yetersiz dişiniz olabilir

Eksik diş, komşu dişlerin devrilmesine, karşıt dişlerin beceriksiz diş bölgesine uzamasına ve dolayısıyla çiğneme fonksiyonunun azalmasına neden olmaktadır diyen Eşkar, “Yetersiz dişler sebebiyle alışkın çiğneme düzeni de değişir. Sağlıklı bir çiğneme çift çevrili olurken tek taraflı çiğneme ile çene eklemlerinde sancı, ses, kilitlenmeler oluşabilir.

Diş eksikliği, besin alışkanlıklarını etkilediğinden besinlerin iyi çiğnenmeden yutulmasına dolayısıyla kilo alımına neden olabilir. İyi çiğnenmeden yutulan besinler aynı zamanda ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir.” diye konuştu.

Eksik diş görüntüsü kişinin başta gülüşünü bozarak kişinin özgüveninin azalmasına, sosyal ilişkilerinde zorluklara niçin olur diyen Eşkar, “Ayrıca dudak ve yanakların çökmesine ve kırışmasına neden olarak yüzde daha ihtiyar ve cılız bir görüş oluştur. Beceriksiz diş, sizi olduğunuzdan daha ihtiyar gösterebilir.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.