Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kilonuzun sebebi anne ve babanız olabilir

17.02.2021
177
Kilonuzun sebebi anne ve babanız olabilir

Besin ve Perhiz Uzmanı Gözde Alp, annesi şişman olan bir insanın ileride obezite olma ihtimalinin yüzde 75, babası kilolu olanın obezite olma ihtimalinin ise yüzde 25 arttığına dikkat çekti. Yüksek Dağ, Türkiye toplam nüfusunun yüzde 16,7’sinin obezite olduğuna açıklama etti. Bursa Esnaf Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerine obezite ile ilgili düzenlenen bilgilendirme seminerinde konuşan Yüksek Dağ, obezitenin en kayda değer sebebinin genetik olduğunu anlattı. Gözde Yüksek Dağ, “Annesi şişman olan bir bireyin ileride obezite olma ihtimali yüzde 75 artıyor. Babası şişman ise o da yüzde 25 etkin oluyor” dedi.

Alp, obezitenin yaş, cinsiyet, kültür ve ilerleyen teknoloji gibi faktörler yüzünden hareketin azalması neticesinde daha da yaygınlaştığının da altını çizdi. Alp, “Türkiye’deki obezite oranı yüzde 16,7’lere ulaştı. Bunun yanında insanlarımızın sadece yüzde 45’i olağan değerlere sahip diğerleri ya çok cılız veya hafif kilolu” diye konuştu.

MODA DİYETLERE DİKKAT

Moda diyetler yaparak 2-3 haftada 5-10 veya daha pozitif kilo vermenin ise sevindirici değil üzücü bir koşul olduğuna dikkat çeken Alp, şok diyetlerin su ve kas miktarında kayıplara sebebiyet verdiğini söyledi. Alp, “Bu diyetler ileride bitmiş kilo artışına sebep oluyor. Durum böyle olduğunda insanın kilo vermesi daha da zorlaşıyor” şeklinde konuştu.

DAVRANIŞ TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI DAHA FAZLA

Tutum tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntem gibi 3 değişiklik tedavi yöntemi olduğuna aksan yapan Alp, davranış tedavisi yönteminde başarı oranının daha artı olduğuna sinyâl etti. Yüksek Dağ, “Bu tedavi yöntemi içerinde gıda değişikliği, hareketi arttırmak var. Özetle sağlıklı seçimler yapmak tavır tedavisinin temeli” biçiminde konuştu.

Yasaksız bir perhiz yapmanın dönüm noktası olduğuna uyarı çeken Alp, kilo vermelerin daimi olabilmesi için fazla sevilen yiyecekleri diyetten çıkartmak yerine hangi miktarlarda tüketmek gerektiğini öğrenmeyi nasihat etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.