Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kireçlenmeyi tetikleyen etkilerden uzak durun

16.02.2021
198
Kireçlenmeyi tetikleyen etkilerden uzak durun

Osteoartrit halk aralarında aşina adıyla kireçlenme, en yaygın görülen eklem şikayetlerinden birisidir. Bilindiği gibi eklem iki kemiğin bir araya geldiği bölgedeki yapıdır. Bir araya geldikleri noktada kıkırdak dokusu ve koruyucu yapılarla çevrilidir. Osteoartrit bu dokunun hasar görmesine ve böylece kemiklerin birbirine sürtünerek zarar görmesine niçin olur. Sonuç Olarak de sızı, sertlik ve diğer değişik negatif durumlara sebebiyet verir.

Osteoartritin genellikle ileri yaş grubu kişilerde görülmesine karşın her yaşta karşılaşılabilen bir sorun olduğunu belirten Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, “Kireçlenme; sızı, sertlik ve öteki çeşitli negatif durumlara sebebiyet verir” dedi.

Her yaşta görülebiliyor

Osteoartritin eklem hasarından ötürü meydana geldiğini ve yaşa ast olarak aşınmada yükselme görüldüğünü bildiren Doç. Dr. Özmanevra, hastalığın sıklıkla oluşma sebebinin bilinmediğini oysa çoğu faktörün birleşmesi sonucu ortaya çıktığının varsayım edildiğini dile getirdi. Hastalığın aşina nedenlerinin ise kıkırdakta hasara yol açabilecek eklem travmaları, eklem çıkıkları, eklem içi kırıklar, tahvil dokusu yaralanmaları veya kıkırdağın dejenerasyonuna yol açan bazı sistemik hastalıklar olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ramadan Özmanevra “Obezite yani fazla kilo durumu ile osteoartrit tetiklenebilmekte böylece obezite risk faktörü olarak gösterilmektedir. Bir öteki tehlike faktörü ise genetik yatkınlıktır. Ailede bu hastalığın yaşanmış olması aile bireylerinde de görülme ihtimalini artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Ramadan Özmanevra, osteoartritin belirtilerini “Oluşma bölgesinde sancı, eklem hareketleri esnasında ağrı ve/veya kısıtlılık, sertlik, hassasiyet, ilerleyen durumlarda şişlik, eklemleri kullanmada güçlük, şekil bozuklukları, diz ve kalça osteoartritinde de yürümede güçlük” olarak sıralıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.