Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kışın enerjinizi yükseltecek 6 gıda

17.02.2021
172
Kışın enerjinizi yükseltecek 6 gıda

Kışın hem vücudumuzun enerjisini yükseltmeye ayrıca de tok tutmaya tezgâhtar olan besinleri anlatan Beslenme ve Perhiz Uzmanı İpek Ertan, bu besinlerin aynı zamanda tatlı isteğinin de önüne geçebileceğini söyledi.

Somon

Somonun en aşina özelliği omega 3’ten varlıklı olması. Ama son yıllarda yağda eriyen bir vitamin türevi olan ve fazla kuvvetli bir antioksidan özelliği olan aksaksantinden de somonun fazla zengin olduğu bulundu. Aksaksantin gençleştirmekten tutun bağışıklığı güçlendirmesine ve enerji metabolizmasına değin bir çok yerde vücudumuzu olumlu anlamda destekliyor. Haftada 1 kere 150-200 gr somon tüketmekte avantaj var. Fakat balığın temiz denizlerden elde edilmiş olması fazla önemli.

Ceviz, fındık, badem

Keza omega 3 içeriğinin yüksek olması hem de B12’den zengin olması kuruyemişlerin enerji veren yiyecekler içinde önemli biryerde olmasını sağlıyor. aynı zamanda magnezyum ve demirden de zengin olan ceviz, fındık ve bademi taze olarak her gün 1 avuç tüketebilirsiniz.

Nar

Nar, kış meyveleri içinde hem C vitamininden fazla zengin hem de enerjimizi artıran bir meyve. Kış aylarında haftada bir kaç kere tüketmekte fayda var. Lakin düzenli antihipertansif ve diüretik hap alanların tüketmemesi gerekiyor.

Kırmızı et

Kırmızı et demir içeriği yüksek ve insan vücuduna biyoyararlılığı en yüksek demiri içeren bir beslenme. Demir kan hücrelerinin yapısında bulunuyor. Ülkemizde bilhassa kadınların bir çoğunda demir eksikliğine bağlı kansızlık çoğunlukla görülüyor. Vücutta enerji düşüklüğüne de yol açan manâlı bir sıhhat sorunu olan kansızlığa aleyhinde, haftada 3 kere birer porsiyon et tüketin. Kırmızı et, vücudun dinamik olmasına da katkı maddesi sağlıyor.

Lahana

Doğal su atıcı özelliği ile zaten diyetlerin vazgeçilmezi olan lahana bu özelliği ile enerji veren besinler arasında yer alır. Ödemin azalması, dolaşımın hızlanması, dolayısıyla enerji harcamasının artması demektir. Bütün da mevsimin sebzesi olması nedeni ile haftada asgari 1 kez lahanayı tüketmekte üstünlük var.

Yulaf

Yulaf posa içeriği yüksek bir gıda olduğundan karmaşık karbonhidratı olan bir tahıl. Öteki bir fazla tahıla göre yavaş kana karışması doğru insülin salınımı artmıyor. Kan şekeri hızlı yükselip düşmediğinden de enerji veren besinlerin aralarında yer alıyor. Hem içerdiği betaglukan tamamen sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak enerji üretimine katkıda bulunan yulafı, haftada 2-3 defa kahvaltı yerine ya da ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.