Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Koklayarak şifa bulacağınız tümör

18.02.2021
208
Koklayarak şifa bulacağınız tümör

Bitkilerin her birinin ayrı olarak özellikleri bulunuyor. Bitkileri çay olarak tüketeceğiniz gibi koklamak da bir çok menfaat sağlıyor. Esansiyel yağların farklı kokuları, ruh halimizi, psikolojimizi ve bilişsel yeteneklerimizi bile etkiliyor. İşte koklayarak şifa bulacağınız bitki örtüsü ve etkileri.

Canlanmak için: Nane

Nane yağı koklamak, bilhassa sürücüleri çok daha canlı bir hale getiriyor. Hem yapılan bir araştırmada, nane yağı koklayan basketbolcuların fazla daha devingen olduğu ve yüksek performans gösterdiği görülmüş.

Mutluluk için : Limon

Japon araştırmacılar, depresif olan şahısların turunçgiller aromaları kokladıklarında antidepresif ilaçların dozunun düştüğünü görmüş. Çünkü bu kokular, hormon seviyelerini normalleştirmeye yardımcı oluyor.

Hedefe Kilitlenmek için: Biberiye

Biberiye kokusu konsantrasyonu ve zihinsel işler laf konusu olduğunda hatasızlığı arttırıyor. Hem, hafızayı desteklediği de biliniyor.

Sigarayı adamak için: Karabiber

Bir araştırma, karabiber yağı koklayan sigara tiryakilerinin koklamayanlara kadar çok daha eksik sigara istediğini göstermiş. Çünkü bu koku, boğazın arkadaki tarafını uyarıyor ve bu da sigara içilmiş gibi bir his oluşturuyor.

Stresi eksilmek için: Lavanta ve Papatya

Lavanta ve papatya, kokularıyla ünlü çiçekler. Bu çiçeklerin kokusu, stresi azaltmakta kullanılıyor. Lavanta ve papatya yağını birleştirip koklayan şahısların endişe ve kaygıları bariz bir şekilde azalıyor.

Mide bulantısı için: Zencefil

Zencefil, her bakımdan epeyce yardımsever bir bitki. Nehir olarak tüketilmesinin yanında baharat olarak da kullanılıyor. Kokusu ise mide bulantısını dindiriyor. Özellikle kanser nedeniyle radyasyon tedavisi görebilen kişilere öneriliyor.

Daha iyi bir uyku için: Lavanta

Lavantanın rahatlama ve derin uykuyla ilgili olan beyindeki alfa dalgalarını arttığı biliniyor. Lavantanın kokusu bununla birlikte acıyı da azaltıyor.

İştahı azaltmak için: Greyfurt

Greyfurt yağı koklamak, mideyle ilgili sinirleri kısıtlıyor ve istek hissini baskı altında tutuyor.

Soğuk algınlığı semptomları için: Okaliptüs

Soğuk algınlığı esnasında en büyük problem burun akması ve baş ağrısıdır. Okaliptüs yağı bu dertlerin çaresi. Sıcak bir suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatın ve başınızı bir havluyla öreterek su buharını içinize çekin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.