Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Konutta Yapılan Natürel ve Basit Maskeler

03.04.2021
206
Konutta Yapılan Natürel ve Basit Maskeler

Konuttaki malzemelerle basitlikle hazırlayabileceğiniz tamamen sıhhatli ve natürel, her cilt tipine özel konut üretimi cilt maskesi tarifleri…
Maske yaparken dikkat!
Maske yapmadan evvel suratınıza buğu banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz suratınızı 5 dakika buğuya tutun. Gözeneklerin açtığını göreceksiniz.

Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, buralara maske sürmeyin. Zira buruşukluklara yol açar.
Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin çürük olmamasına dikkat edin.

Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Çiğ meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, olgun meyveleri seçim edin.
Maskeyi arındıktan sonra, cilde yağlıysa ıslatıcı krem, kuruysa da yağlı bir krem sürün.

Maske kullanıldığında surat üzerinde hemen bir parlaklık oluşur. Maske uygularken suratın tamamen hareketsiz olması gerekir. Özellikle sırt üstü uyurken maske uygulamak en doğru hareketlerden biridir.

Duyarlı ciltler için

Malzemeler:2 çay kaşığı kekik, 2 çay kaşığı krema
Yapılışı:Kekiği kaynatıp çıkarılan konsantre suyu kremayla karıştırın.

7-8 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi arının.

Avokado maskesi

Yapılışı: Avokadoyu tahta kaşıkla ezip suratınıza ve boynunuza parmaklarınızla yedirin. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla çıkartın. Cildinizin E vitamini gereksinimini giderin.

Yoğurt maskesi

Malzemeler: Sabahları kahvaltıda kullandığınız darı gevreklerinden 2 kaşık ve 2 kaşık yoğurt
Yapılışı:Bu karışımı suratınıza uygulayın ve ardından bol su ile durulayın. Çok daha sıhhatli ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Islatıcı maske

Malzemeler: 1 yumurta, 1 çay kaşığı un ve 1 akışkan yağ
Yaplışı: Yumurtayı çırpıp, yağ ve unla iyice karıştırın. 15 dakika kadar suratınızda beklettikten sonra arının.

Beden maskesi

Malzemeler: 1 kadeh bal, 1/2 kadeh susam ve nane.
Yapılışı: Karışımı bedeninize uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla duş alın.

Limon maskesi:

Yağlı cilt gözenekleri büyük olan cilt tiplerine girmektedir. Cildinizdeki yağ oranını tertip etmek ve ihtiyarlamasını önlemek için limon maskesi en uygun maske olarak görülmektedir.

olgular yağlı cilt üzerine yapışarak gözeneklerin kapanmasına neden oluyor.

Böyle oluncada hiç kimsenin özümsemediği ve görüntü bozukluğu olarak görülen sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır. Sıkılaştırıcı ve mikropları öldürücü özellikler kapsayan limon, bol su kapsadığı için zehirli maddelerin bedenden atılımını sağlıyor.

Böylece cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. Zengin C vitamini ambarı olduğu için cildi dış faktörlerden gözetip cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunuyor.

Limon Maskesi 1:

2 limon ve su. 2 Limonun kabuklarını soyun. Daha sonra bunları bir kabın kapsayasına koyun ve yarım çaybardağı su koyun. Üzerine bir kaç damla limon damlatın. 5 dakika bekledikten sonra robotta veya sarmısak vuranını içinde püre haline gelecek kadar ezin.

Elinizi değdirdiğinizde krem biçimini alıyorsa o zaman maske ile paklik yaptığınız cildinize bir pamukla sürün. 3-5 dakika kadar bekleyin. Bazen iltihaplı sivilce olacak gidişatlarda ise cilt yüzeyinizde kızarıklıklar alana gelebilir. Bu geçici olacaktır. Daha sonra ılık sıyla yıkayıp pak bir havlu ile kurulayın.

Limon Maskesi 2:

Cildin kalitesine göre bu kere hem besleyici hem de sıkılaştırıcı bir maske cinsine yer veriyoruz.

Daha sonra bu yoğudur iyice karıştırın. Yoğurtta tortular alana gelecektir.

Bu tortu bozulma değil aksite cilt asiti tortusu oluşturmaktadır. Arınılmış cildinizin üzerine maske yapın. Daha sonra 15 dakika kadar maskenin kalmasını sağlayın. Unutmayın, bu maskeyi dudaklarınıza gelmemesine itina gösterin.

Daha sonra ılık suyla yıkayın. Pak bir havluyla kuruladıktan sonra cildinizi dinlenmeye vazgeçin.

Limon Maskesi 3:

Cilt gerginleştirmek ve gözeneklerini daraltmak istiyorsanız bu maske çeşidini kullanmanızda fayda vardır. Mazlemeler, 100 gr yulaf ezmesi, 1 limon, bir yumurta hazırladıktan sonra.

Yulaf ezmesinin üzerine limon suyu ve yumurtanın akını dökün. Daha sonra bu elementleri karıştırın. Taa ki krem halini alacak kaliteye kadar getirin. Daha sonra cildinize suratınıza, boynunuza, dekolte olacak yerinize vs. uygulayın.

Daireler biçiminde uyguladıktan sonra maske halinde 10 dakika beklemesini sağlayın. Bu müddet zarfında cildinize gerginleştiğini sezeceksiniz. Müddet aşmadan ılık bir suyla cildinizi yıkayın.

Kayısı maskesi:

İki tane olgun kayısıyı püre yapın.

Bu maske suratı gerer. Her cilde uygulanabilir.

Çilek maskesi:

İki-üç çileği iyice ezip surata sürün. Yeniden 15-20 dakika yüzde bekletin. Özellikle yağlı ciltlere bu maskeyi uygulayın.

Bal maskesi:

Bir yumurta sarısının azıcığını, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp surata sürmek, özellikle kuru ciltler için çok verimlidir. Maskeyi yüzde 15-20 dakika bekletmek gerekir.

Yulaflı maske:

Bir çorba kaşığı yulaf ve bir çorba kaşığı gül suyunu boza kıvamına gelene dek karıştırın. Surata sürün. Yağlı ciltler için çok uygundur. Üstelik siyah noktaları pakler.

Salatalık maskesi:

Sıkıştırıcı ve serinletici özelliği sebebiyle yağlıya yakın olağan ciltler içindir. Cilde parlaklık verip canlandırır ve gözenekleri sıkıştırır. Salatalığın çekirdeksiz kısmından bir kahve kaşığı alıp iyice ezdikten sonra iki kahve kaşığı ıslatıcıyla karıştırın. 10 dakika suratınızda bekletin. Ayda yalnızca iki kere uygulayın.

Yumurta Maskesi:

Buğday, 2 yumurta, badem yağı ve gül suyu hazır bulundurulmalı.

Ezme operasyonunu sıcak suda da yapabilirsiniz. Sıcak suda ezilen buğday soğumaya terk edilirken2 yumurta sarısı ve bir çorba kaşığı badem yağı buğday karıştırılır.

Daha sonra bu karışımı buğday ezmesine konur. İyice karıştırılıp krem halini alması sağlandıktan sonra surata sürülür. Maske halini aldıktan sonra maske ciltte kurumaya başlanması maskenin kuruması cildin kalitesine göre değişmektedir sezildiğinde ılık suyla yıkanır.

Havlu ile kurulandıktan sonra cilde gülsuyu sürülür. Böylece ciltte alana gelen tahrişlerin zamanla yok olması sağlanmış olur.

Havuç maskesi:

1 yumurta, zeynityağı ve havuç malzemeleri elde edilmelidir. 1 tatlı kaşığı havuç suyu çıkartana kadar robotta havucun suyu çıkartılır. Mutfak robotu olmayanlar ise havucu rendeleyip sağanda vurarak suyunu çıkartabilirler.

Daha sonra, 1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve karıştırılır. Karışımı bitirip inceliğini baş ve işaret parmağımızın arasına alarak inceliğini hakimiyet edip kıvamı tuttuğumuza emin olduktan sonra cildimize süreriz.

Unutmayın her maske kalın biçimde olacak diye bir koşul yoktur.

Bu müddet zarfında cildinizde sıkılaşma ve hücrelerde telleşme alana gelecektir. Müddet bitiminden sonra maske uyguladığımız yer ılık suyla yıkandıktan sonra kurulanmalıdır.

Yeşil çay maskesi:

Yeşil çayın cilt için vitamin ve bakteri öldürülmesi mevzusunda tesirli olduğu ortaya çıktı. Yeşil çay maskesi şeffaf bir maskedir. Bunun özelliği ise etkileşimi basit olan bir maskedir.

Malzemeler:

Yeşil çay, badem yağı, çiçek balından oluşmaktadır. Bir çaydanlıkta veya cezvede bir su kaynatılır. Kaynar haline gelen sudan bir çaybardağına konulur ve soğumaya vazgeçilir.

Daha ılığın üstünde bir sıcaklıktan 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay ilave edilerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya vazgeçilir. 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır.

Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş ilave edilirken karıştırmaya devam edilir. 10 dakika karşım yapıldıktan sonra maskeye hazırlayın. Elinizle veya bir surat fırçasıyla karışımı cildinizin genişliğine göre, boyuna veya enine elinizle yapıyorsanız dairesel hareketlerle yedirin.

Yaptığınız maske cildinizde 20 dakika kadar etkileşime vazgeçildikten sonra ılık suyla arının.

Cildiniz taze ve zamanla teninde incelme görülecektir.

 

Yafta salatalık maskesi Bal Maskesi çilek maskesi Havuç Maskesi Yumurta Maskesi Yeşil çay maskesi Yulaflı maske Kayısı maskesi Limon Maskesi-3 Limon Maskesi-2

.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.