Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Kulaklık kullanmanın zararları tehlike saçıyor! 

28.11.2022
62
Kulaklık kullanmanın zararları tehlike saçıyor! 

Teknoloji marketlerine gidipte kendini kaybetmeyen bir genç yoktur her hâlükarda. Cep telefonları, bilgisayarları ve kulaklıkları mikrop bulaşma olasılığını hiç acele ile deneyip dururlar. Ama uzmanlar, tam da bu noktada özenli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Başkasının kulaklığını takmak risk saçıyor. Başkasının kulaklığını takmanın ne gibi zararları olabilir? Gelin içeriğimize beraber bakalım! 

EVCİL HAYVAN BESLEYENLERDE RİSK POZITIF

Kedi ve köpeklerde fazla fazla yer alan akarlar, halk için zararlı ve alerjik canlılardır. Evinde kedi veya köpek besleyen bir kişinin kulak kirlerinde yaygın olarak akar bulunur. Eğer siz o kişiyle aynı kulaklığı kullanırsanız, bu gözle görülmeyen canlılar kolaylıkla sizin de kulaklarınıza bulaşır.

GÖZLE GÖRÜLMEYEN CANLILAR KULAĞINIZA BULAŞABİLİR 

Bunun yanı sıra bu kulaklığı farkında olan olmadan karaböcek yumurtalarıyla yaşamış bir kişiylede paylaşabilirsiniz. Onun kulağındaki bu yumurtalar da size rahatlıkla bulaşabilir

KULAKLIĞINIZI VERDİĞİNİZ KİŞİYE DİKKAT EDİN 

Kulağında mantar yer alan bir kişiyle asla kulaklığınızı paylaşmamalısınız. Aksi halde bu mantarlar da az daha grip gibi kolaylıkla size de bulaşabilir. Hem gripli bir kişinin kulaklığını kullanırsanız, hastalanıp yatağa düşmeniz kaçınılmazıdır. bu nedenle kullandığınız kulaklıkları çoğu kez temizleyin ve mümkünse üstünde tek kullanımlık kılıflar olanları seçim edin.

YANAĞINIZDA  ŞİŞME VARSA DİKKAT!

Kabakulak genelde çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Ağız, boğaz ve burundan mukus ve tükürük yoluyla bulaşmaktadır. Virüslü bir kişi, öksürerek ve hapşırarak hastalığını havadan diğer insanlara bulaştırabilir. Bunun yanı sıra, virüslü kişinin ellerini yıkamadan kullandığı ortak nesnelerden de geçebilir

KABAKULAĞIN BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Kabakulağın birincil belirtisi; yanakların şişmesine sebep olan şişmiş tükürük bezleridir. Diğer belirtiler ise şunlardır; yüzün bir ya da iki tarafında şişirilmiş tükürük bezlerinde sızı, çiğnerken ya da yutarken sancı, alev,baş ağrısı, adale ağrıları, takâtsizlik,iştah kaybı gibi semptomlara niçin olmaktadır. 

ERİŞKİN ERKEKLERDE TESTİS İLTİHABI

Hastalığa yakalanan erişkin erkeklerin yüzde 20’sinde testis iltihabı ve erişkin kadınların yüzde 5’inde  yumurtalık iltihabı görülebilir. Yanakta şişlik başladıktan sonra çocukları 5 gün okuldan ve kreşten uzakta yakalamak gerekir. Çocuğunuz veya yakınınız kabakulağa yakalandıysa, burun salgılarıyla kirlenmiş ve virüslü eşyaları uygun bir şekilde temizleyip ve yıkayın. Kısacası kullandığınız bireysel eşyalarınızı bir başkasıyla kullanmamaya özen gösterin. Zira bu tavır hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.