Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Meditasyonun faydalaları nelerdir

27.11.2022
58
Meditasyonun faydalaları nelerdir

Genel Olarak Uzakta doğu ülkelerinde yaygın olarak yapılan somut egzersizler gibi uyumlu ve odaklı bir uygulamadır. Meditasyon yaparak bedeniniz ve zihninizle bir fazla değişiklik yapmanız muhtemel… Son zamanlarda batı ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlayan meditasyonun bilimsel incelemeler göre kanıtlanmış faydalarını sizler için sıraladık.

İlk olarak Harvard Tıp göre yapılan araştırmalara tarafından meditasyonun beyinde yer alan gri maddeleri biyoloji ile ilgili olarak değiştirerek stresi engelleyebileceğini gösteriyor. İkinci olarak Elizabeth Burns, Nobel ödüllü araştırmacınin 2012’de yaptığı bir araştırmada günde sadece 12 dakika baştan başa meditasyon yapmanın telomeraz aktivitesiniz arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu aktivite yaşlanmayı geciktirmektedir. Bu durumda strese yan yaşlanmayı yavaşlattığını göstermektedir.

Meditasyonu uyumlu olarak yaptığınızda Beyin MR’ları beynin öğrenme ve hatırlamayı karşılayan bölgedeki gri maddeleri arttırdığını göstermektedir.Meditasyon bununla birlikte sevinç seviyenizide yükseltiyor, artık mutluluğu yalnızca çikolatada aramanıza lüzum yok! Beynin sol tarafı faal olduğunda moral yüksek oluyor. Beynin sağ tarafı etkin olduğunda ise aksine motivasyon düşmesine yol açmaktadır mesela endişe, sinirli bir halde elde etmek gibi. Yapılan bir deneyde meditasyon ile beynin sol tarafını aktifleştirmek muhtemel.

Günümüzde çoğu kez yaşanan kalp krizleri ve bu riski taşıyon çok artı insan var meditasyon ile yürek sağlığını ve yüksek kan basıncı  oranını çökertmek muhtemel. Yapılan bir araştırma sonucunda meditasyon yapan kişilerde yapmayanlara oranla 1.6 katı değin daha eksik kalp krizi ve vefat görülmüş. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.