Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Meme kanseri ne kadar seri yayılır uzmanlar açıklıyor!

10.04.2021
63
Meme kanseri ne kadar seri yayılır uzmanlar açıklıyor!

“Kadınlar aralarında en yaygın kanser teşhisi olan meme kanserinin büyümesini ve yayılmasını etkileyen böylece fazla etmen bulunmaktadır. Meme kanserinin seyri her hastada bambaşka olduğundan meme kanserinin ne değin hızlı büyüyebileceğini bütünüyle söylemek zordur. Kanser, insan hücrelerindeki mutasyonlar nedeniyle oluşur. Mutasyonlar alışılagelmiş, öngörülebilir hücre ayrılma kalıplarını izlemez, dolayısıyla ilerlemeyi tahmin etmek zordur. “

Tümörler, hasarlı hücrelerin anormal büyümesi ve her zaman çoğalmasıyla ortaya çıkar. Meme kanseri hücreleri parçalanabilir ve lenf ya da damar yoluyla vücudun öteki bölgelerine geçebilir. Meme kanseri hücreleri vücudun başka bir bölümünde büyümeye başlarsa buna metastaz denir. Meme kanserinin en sık metastaz yaptığı bölgeler lenf düğümleri, akciğerler ve kemiklerdir. 

çoğunlukla bakıldığında meme kanserinin büyümesi ve yayılması şu unsurlara bağlıdır:

Meme kanserinin türü: Meme kanseri invaziv veya noninvazif olabilir. İnvaziv olmayan meme kanseri, kanalların veya lobüllerin ötesine yayılmayacaktır. İnvazif meme kanserinin ise çevredeki senet dokusuna, lenf düğümlerine ve vücudun öteki bölgelerine dağıtım olasılığı vardır.

Meme kanserinin derecesi: Kanser hücrelerinin normal meme hücrelerine ne değin benzediğine tabi olarak doktorunuz meme kanserini 1 ila 3 arasında derecelendirecektir. 1. derece daha yavaş artan bir kanserdir, 3. derece daha çabuk artan bir kanserdir. Daha yüksek bir derece ise, kanserin daha seri artış ve göğsün veya vücudun diğer bölgelerine yayma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Meme kanserinin evresi: Ilk Kez bilinmelidir ki evrelere kadar değişmekle birlikte her evrede hayatta kalma şansı vardır. Meme kanserinin evreleri şöyledir:faz:Bu aşamada meme kanseri noninvaziv olarak değerlendirilir ve sadece kanallarda veya lobüllerde bulunur. Yerinde duktal karsinom, evre 0 meme kanserinin bir şeklidir.

safha:Bu aşamadaki meme kanseri invazivdir, fakat küçük kalır ve birincil bölgeye yakın kalır. Aşama 1A, 2 santimetre ya da daha ufak olan ve lenf düğümlerine ulaşmamış tümörleri içerir. Evre 1B’de kanser, lenf düğümlerine ulaşmıştır.
aşama:2. safha meme kanseri invazivdir, tümörler 1. evreden daha büyük olabilir ve kanser lenf düğümlerine yayılmış olabilir.
safha: 3. faz meme kanseri invazivdir, tümörler daha büyük olabilir ve kanser muhtemelen lenf düğümlerine yayılmıştır. Bu aşamada meme kanseri diğer organlara yayılmamıştır.
safha:4. evre meme kanseri, meme ve lenf düğümleri dışarıya vücudun öteki bölgelerinde, genelde kemiklerde, akciğerlerde, beyinde veya karaciğerde de gelişmiştir. Bu aşamadaki tedavi, kanseri kontrol etmeye ve daha fazla yayılmasını önlemeye odaklanır.
Kişisel faktörler: Tanı yaşı, menopoz öncesi ya da sonrası gibi hormon durumu, ailede meme kanseri öyküsü, alkol, sigara veya kirliliğe maruz kalma, beslenme alışkanlığı, önceki kanser öyküsü gibi faktörler de kanserin ilerleyişinde rol oynar.

 

KAYNAK:MAHMURE

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.