Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Meme kanserinden korunma yolları neler 30 yaş sonrasına uyarı!

08.01.2023
68
Meme kanserinden korunma yolları neler 30 yaş sonrasına uyarı!

Meme kanserinden korunma yolları neler? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan YETKİN konu hakkında kayda değer bilgiler verdi.

30 yaşından daha sonra artış gösteriyor 

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin görülme sıklığı, 30 yaşından daha sonra hızla çoğalma gösterir. Meme kanseri kişiden kişiye bambaşka seyir gösterir, bazıları şamatalı ve çabuk seyrederken, bazıları da yumuşak gidişlidir. Bunun başlıca sebebi meme kanserinin ayrı daha alçak tiplerinin olmasıdır. Fakat en önemlisi meme kanserinin erken saptanması ve evresine göre en etkili şekilde tedavi edilmesidir. Meme kanserinin semptom vermeden (sertlik oluşturmadan) yakalanması için kayıtlı bir yaşın üstündeki bütün kadınların ahenkli aralıklarla meme filmi çekilmesi en yardımsever yöntemdir. Buna tarama mamografisi denir. Mamografi ile bir meme kanseri kitle oluşturmadan 3-4 yıl önce yakalanabilmektedir. 40 yaşından itibaren yılda bir kere genel cerrahi uzmanınca muayene yapılmalı ve mamografi çekilmelidir. Zorunlu hallerde mamografiye, meme ultrasonografisi ve meme MR incelemesi de eklenebilir.

Memede beliren bütün kitleler kanser değildir 

Tarama mamografilerinin haricen her ay kendisini düzenli olarak tetkik eden bir bayan, memesinde ortaya meydana çıkan bir kitleyi daha erken fark edebilir. Ancak bu koşul kişilerde gereksiz endişeye yol açmamalıdır. Memede beliren tüm kitleler (sertlikler) meme kanseri değildir. Herhangi bir kitle şüphesi varsa hemen meme hastalıkları konusunda deneyimli  genel cerrahi uzmanına başvurularak, doktor muayenesi yapılmalıdır.

Erken faz tedaviyi kolaylaştırıyor 

Tedaviye en iyi yanıt veren kanserlerden biri meme kanseridir. Meme kanseri ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavi böylece kolaylaşır ve etkinleşir. Erken evrelerde meme koruyucu cerrahi, yani yalnızca kanserli dokunun çıkarılması tatmin edici olabilir. Meme koruyucu cerrahi yapıldığında onkoplastik cerrahi tekniklerinin uygulanması ile tatminkâr estetik sonuçlar sağlanabilmektedir. Daha ileri evrelerde meme başı ve meme cildinin korunarak ve implant (silikon) uygulanarak ameliyat olası olabilmektedir.Tüm bu nedenlerle meme kanserinin zarar vermesini engellemek için daha belirti vermeden veya belirtiler ilerlemeden meme kanserini tanımamız ve durdurmamız gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.