Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Metabolizma hızınızı ölçtürdünüz mü

17.02.2021
212
Metabolizma hızınızı ölçtürdünüz mü

“Ne yesem ne içsem yarıyor” diyenlerdenseniz ya da arkadaşınız daha pozitif yemek yemek yediği halde sizden fazla daha zayıfsa metabolizma hızınızın kaç olduğunu öğrenmenizde fayda var.

İHA’ın haberine göre, metabolizma hızının kilo vermekle yakından ilgisini olduğunu Beslenme Uzmanı Şefika Kültürlü Selçuk, konuyla ilgili veri verdi.

Kişiden kişiye değişiyor

Bazal metabolizma hızı (BHM), bedenen adamakıllı dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Bazal metabolizma hızının bilinmesi, kalori ihtiyacını belirlemek ve kilo kontrolünü temin etmek için çok önemlidir. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişir ve o kadar fazla faktörün etkisine açıktır. Hayat boyu dinç kilo verimi, kilo kazanımı ve kilo koruma için metabolizma hızının bilinmesi gerekmektedir. Metabolizmayı etkileyebilecek faktörleri kişinin kendisinin de değerlendirmesi gerekmektedir. Bunlar; yaş, cinsiyet, hormonal durumlar, menopoz, kişinin alıştırma seviyesi ve kalıtımsal özellikleridir.

Erkeklerin metabolizması daha hızlı

Yaşın ilerlemesiyle BMH yavaşlamaktadır, gençlerde yüksek iken, yaş ilerledikçe azalır. Yaş ilerledikçe menopoz gibi hormonal etkilerin yanında; yağ yüzdesinin artması, hareketin azalması gibi birçok faktör etkilemektedir. Yaş ilerledikçe kilo vermenin yavaşlaması bu sebeptendir. Özelikle ailesinde kilo fazlalığı bulunan kişiler kilo almaya daha yatkındır. Erkek ve kadınların vücut bileşimleri farklıdır. Erkeklerin yağ yüzdesi yüzde 12-21 arasında iken kadınlarda bu oran yüzde 20- yüzde 33 aralarında değişmektedir. Erkeklerde kadınlara göre yağ oranı düşük, adale oranı yüksek olduğundan nedeniyle, erkeklerde metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır.

Uzun süreli diyetlere uyarı

Uzun zaman kilo alıp devretmek, sık sık perhiz yapmak, kilo verip bitmiş geri elde etmek ya da şok diyetler, sağlığa zararlı zayıflama yöntemleri uygulayarak hızlı kiloların verilmesi gibi faktörler sonucunda metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Özellikle yoyo dediğimiz kilo al ver döngüsü kilo vermeyi gitgide zorlaştırır. Cisim ısısının yükselmesi de metabolizma hızını artırır. Kadınların hamilelik dönemlerinde kan hacminin artması yürek atımının artması sebebi ile metabolizma hızını artmaktadır.

Stresliyken ölçüm yaptırmayın

Stres derhal kişinin kasları gergin oluyor. Bu durumda kas aktivasyonu için daha artı kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple bilhassa ölçüm kuytu ve sakin bir saatte yapılmalıdır. Jurnal beslenmesi protein ağırlıklı olan kişilerin metabolizma hızları daha yüksektir. Metabolizma hızı, hipertermi (ateşli hastalıklar) ve hipertroidide artarken; hipotermi (soğuğa maruz kalma) ve hipotroidide azalır. Uyku durumu ve kafein alımı da metabolizmayı etkileyen diğer etmenlerdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.