Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Mide bulantısına ne iyi kazanç? İşte mide bulantısını gideren 3 besin!

02.12.2022
49
Pek fazla bambaşka nedene yan olarak çıkabilen mide bulantısını doğal yollarla tedavi edebilirsiniz. İşte mide bulantısını gideren doğal yöntemler…

Derin nefes alıp verme

Hafif bulantı durumunda tercihen temiz havada derin nefes alıp belirlemek bulantının geçmesine asistan olabilir. Bilhassa fazla yemek ya da alkol almaktan kaynaklanan bulantılar için bu usul oldukça faydalıdır.

derin-nefes-almak-neden-rahatlatiyo-rjut

Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir. Mide – bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi çoğu bambaşka hastalıkta görülebilen bir belirtidir.

midebulantisi-DjXl.jpg

Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri şöyle: Gıda zehirlenmesi, aşırı içki ve nikotin tüketimi, kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi, hap zehirlenmesi, gıda intoleransı, gastrit, mide ülseri, apandisit, pankreatit şeklinde sıralanabilir.

60461b1ab57f150c1c224569-qaFh.jpg

Mide bulantısı yaşandığında ilk önce mutlaka doktora önemlidir. Altta yatan önemli bir neden saptanmazsa hekim önerilerine ilave olarak bulantıyı hafifletmek için evde yapabileceğiniz bir takım tedaviler de vardır. Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler bulantıya eşlik eden kusma, mide ağrısı gibi belirtilere de iyi gelecektir. Peki mide bulantısının tedavileri nelerdir?

60461b1ab57f150c1c224569-MbPh.jpg

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkin bileşenler içerir. Bu bileşenler sindirim fonksiyonunu düzenleyen ve teşvik eden özellikler barındırır. Özellikle taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek demledikten daha sonra içmek mide bulantısı ve ağrısına iyi gelir. Sindirim sorunları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

zencefil-1-036602440-7009-OHfb.jpg

Papatya veya rezene çayı

Papatya ya da rezene çayı da mide bulantısını geçirmede epeyce etkilidir. Çay yapıldıktan sonra tatlandırılarak ve ufak yudumlarla içilmelidir. Çok sıcak olmamalıdır ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılmalıdır.

6059e3547152d83808a93512-vhKv.jpg

Nane limon

Nane ile kabuğuyla birlikte dilimlenmiş limon çay yapılıp içilirse bulantıya iyi kazanç. Ama bir takım kişilerde bu çayın kuvvetli aroması bulantıyı şiddetlendirebileceğinden kullanırken dikkat edilmelidir.

nane-limon-nasil-yapilir-nane-limon-y1Zk
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.