Magazin, Magazin Haberleri, Magazinevin.com

Site Rengi

Nohutun faydaları neler kolon kanserinden koruyor!

30.03.2021
49
Nohutun faydaları neler kolon kanserinden koruyor!

Hayvansal gıdanın tüketilmediği vejeteryan ve vegan beslenmeyi seçim eden kişilerin de tüketebildiği nohut, vücuda faydalarıyla şaşırtıyor. Her gün bir fincan nohut yemek, kemiklerin güçlenmesinden, belirgin gözlere; mükemmel bir sindirimden, kan şekerini düşürmeye iyi geliyor. Nohutun en önemli yararlarından biri de sütun kanserini önlemesi. İşte nohutun bilinmeyen faydaları…

Kemikleri güçlendirir

Nohut; manganez, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve K ve A vitaminleri için iyi bir kaynaktır. Bunlar kemik büyümesi, kemik mineralizasyonu ve kolajen üretimi için büyük öneme sahiptir.

Parıldayan bir deri

Nohutta yer alan C, E ve K vitaminleri cilt sağlığı için önemlidir. Yaraları iyileştirmeye asistan olur, kırışıklıkları giderir, kurumuş cildi nemlendirir ve güneş hasarına karşısında korur.

Düşük kan şekeri seviyeleri 

Lif ve protein bakımından zengin olan nohut, yemekten sonradan kan şekeri düzeyinin fazla çabuk yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Nohudun içeriğindek magnezyum ve çinko gibi çeşitli mineraller, herif 2 diyabete yakalanma riskini azaltabilir.

Kansere aleyhinde koruma 

Nohut, belirli kanser türlerinin riskini azaltmaya tezgâhtar olabilir. Kalın bağırsak hücrelerindeki iltihabı azaltma potansiyeline sahip bütirat üretimine katkı sunan nohut, sütun kanserine yakalanma riskini de azaltır. Nohut hem bitkiler büyümesini önlemeye muavin olan saponinler içerir. Ayrıca nohudun içerdiği bir takım vitaminler ve mineraller, meme ve akciğer kanseri üstünde de etkilidir.

Keskin bir görüntü ve sağlıklı gözler 

A vitamini içeren nohut, antienflamatuar bir etkiye sahiptir ve gözle ilgili hastalık riskini azaltmaya asistan olur. Bariz bir manzara için de nohut harcamak faydalıdır.

Güçlü bir beyin 

Nohutta yer alan kolin, daha iyi bellek dahil edinmek üzere daha seri bir bilişsel performansa da sahip olunmasını sağlar.

Kilo kaybı 

Nohuttaki protein ve lif sindirimi yavaşlatarak ve tokluk hissi sağlar. Keza iştahı azaltarak kilo vermeye de asistan olur.

Çok Iyi bir sindirim 

İçerdiği lifler sindirimi iyileştirmeye, irritabl bağırsak sendromu risklerini azaltmaya ve kabızlığı önlemeye tezgâhtar olur.

Düşük kan basıncı 

Nohut, yüksek tansiyonu düşürür. Dolayısıyla felç ya da kalp krizi geçirme riskini de en aza indirebilir. Nohuttaki liflerin, kalp sağlığı için de iyi olan “kötü kolesterol” seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

Şipşak uzayan saçlar 

Nohutta bulunan protein, A ve B vitaminleri saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini özendirme etmeye muavin olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.